На 10 октомври 2023 г. се отбелязва Денят на психичното здраве. За първи път датата е обявена през 1992 г. по инициатива на Световната здравна организация.
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Цел на отбелязването
Основна цел е повишаването на информираността на хората за менталните разстройства, начините не лечение и профилактика. Денят е посветен и на правата на тези, които имат нужда от помощта на специалистите психолози и психиатри.
Още: 7 признака, че психически сме на ръба и ни трябва подкрепа
Всеки осми човек страда от психично заболяване
По данни на СЗО всеки осми човек страда от психическо заболяване. Най-разпространените диагнози са тревожното разстройство и депресията. Те влияят сериозно на емоционалното и физическо състояние на човека, както и на способността му да живее в хармония със себе си и околните.
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Още: Какво е регресия и опасна ли е
Социалните мрежи са вредни – разберете какво оказва негативно влияние на психиката ви
И децата страдат
От психични заболявания страдат не само възрастните, но и децата, особено младежите. При това не всички имат възможност да получат квалифицирана помощ. Хората с психични заболявания често се сблъскват с липса на подкрепа, неразбиране и стигма, което им пречи да се обърнат към специалист. Повишаването на осведомеността в областта на менталните разстройства дава възможност на много хора да разберат състоянието си и да придобият смелост и решителност за преодоляването му.
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Какви са психологическите последици от продължителната изолация?
Как да запазим психическото си здраве
Темата на Деня на психическото здраве през 2023 г. е как да го запазим.
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици
Преди всичко трябва да обърнем внимание на храненето и всекидневната физическа активност. Човек трябва да се храни 2-3 пъти на ден и да спазва баланс. Порциите не трябва да са прекалено големи или малки.
Важно е да се отделя време и за физическа активност. Това може да са занимания със спорт, разходки, сутрешна гимнастика или най-обикновено разтягане.
Още: Малки промени, които можете да направите, за да подобрите менталното си здраве
Сънят е друга важна част от психическото здраве. Той помага на организма да се възстанови след стрес или напрегната умствена или физическа работа. Най-добре е лягането за сън да става в един и същ час и да се спи в продължение на 7-8 часа.
Наличието на хоби не само носи положителни емоции, но и повишава устойчивостта на човека към стрес. Заниманията с любими дейности не позволяват да се скучае и помага да се изработват хормоните на щастието - ендорфин и допамин.
Положителното общуване с близките хора и нови познанства ни помагат да преодоляваме комплексите и да получим положителни емоции. Затова не трябва да се отказваме от срещи с приятели, колеги...
Потискането на емоциите
Още: 5 храни и напитки, които могат да имат отрицателно въздействие върху вашето психично здраве
Потискането на "лошите" емоции често се отразява отрицателно на менталното и физическото здраве, затова е важно да се научим да определяме чувствата си и да им даваме израз в безопасна форма. Гневът може да се преработи чрез занимания със спорт или чистене, обидата - да се изкаже, напише на лист, а тревогата може да бъде победена с дихателни практики и медитации.
7 прости навика за подобряване на менталното здраве