Целите пред МОН са максимално продължително обучение през предстоящата учебна година. Това заяви служебният образователен министър Николай Денков от трибуната на Народното събрание.
МОН прави всичко възможно да подготви образователната система за поредната ковид вълна. Анализът на МОН за ефектите от провеждането на дистанционното обучение показа сериозно образователни дефицити в обучението на децата.
Училищата ще бъдат затваряни само при крайна необходимост и при тъмно червена заболеваемост (повече от 500 болни на 100 000 души, ниво 4).
При най-лекия зелен сценарий и при жълтия сценарий образователните институции ще работят, спазвайки насоките на МОН и МЗ. При двата варианти при единични случаи с коронавирус директорът карантинира цялата паралелка и децата учат електронно. Ако само един ученик е карантиниран, само за него ще има електронно обучение.
При 15% отсъстващи деца заради коронавируса, може да се премине към обучение в електронна среда.
При червения сценарий, училищата ще работят по график за преминаване към електронно обучение. Ако броят заразени ученици в присъствените паралелки нараства директорът предлага на министъра на образованието да преминат към електронно обучение, посочи Николай Денков.
При тъмно червен сценарий всички ученици ще учат от дистанция. Ученик може да мине към електронно обучение повече от 30 дни и със заявление от родител. За детските градини се предвижда само затваряне в краен случай.
Насоките на МОН разписват задължително и препоръчителни мерки – дезинфекция, проветряване, носене на маски, ваксинирането на педагогическия и непедагогическия персонал. Към настоящия момент ваксинираните са 30% от учителите и 40% от директорите. За това МОН провежда разяснителна кампания по темата.
34 свидетелства са издадени за ваксинираните.
За осигуряване на обучение в електронна среда са поръчани 15 500 преносими компютри, а 40 000 електронни устройства са осигурени.
Интересна позиция относно присъственото обучение зае и д-р Аспарух Илиев, завеждащ лаборатория за мозъчни инфекции към Университета в Берн. Във фейсбук профила си той обобщи: "Накратко - по-високият брой на болни деца изисква внимателна преценка за присъственото начало на учебната година. Социалната интеграция на децата печели от присъствено обучение, но това трябва да бъде съпътствано от драконовски хигиенни мерки - проветряване, намален брой на деца в паралелките (ако е възможно), задължително и правилно носене на маски, тестване и ваксиниране на тези над 12 години. Няма как без усилия и с отричане да се справим с проблема".