Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още един вирусолог: Новият вариант на коронавируса не е нов щам

22 декември 2020, 07:52 часа • 2468 прочитания

За да бъде щам, трябва да отговаря на няколко условия, а новият вариант не отговаря на тях. Това заяви вирусологът Любомира Николаева-Гломб, която е част от екипа на Националния център по заразни и паразитни болести. Нейното мнение съвпадна с това на колежката ѝ професор Радка Аргирова, доцент Андрей Чорбанов също споделя такава позиция.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

По думите ѝ, от 18 декември има съобщение от Великобритания, че новият вариант предизвиква повишена заболеваемост. Имаме апаратурата, с която да го открием и изследваме в България – започнахме подготовка веднага, каза Николаева-Гломб пред Нова телевизия.

Това, което се знае за новия вариант е, че е засечен в проба от 20 септември. До края на ноември 28% от пробите са с този вариант, а след първите 10 дни на декември – 62%. В тежестта на заболяването няма промяна, но не се знае дали 70-те процента по-силно заразяване не идва заради по-мащабните темпове на изследване, които на Острова налагат – специално секвенирани изследвания.

Николаева-Гломб даде още примери – имало само по 1 установен случай в Нидерландия и в Италия, 9 в Дания.

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Що е отнася до ваксините, вирусологът смята, че няма да има проблем. "Ваксините не са кренвирши, лекарите ще кажат", продължи тя и посочи, че като лекар тя ще заложи на РНК ваксините - т.е. тези на Pfizer/BioNTech и на Moderna. Вирусологът каза и, че в САЩ и Великобритания има над 270 000 ваксинирани и са докладвани само 6 случая на силна алергична реакция, анафилактичен шок - всичките случаи са овладени. Според нея, много по-вероятно е да се разболееш тежко от COVID-19, отколкото да пострадаш от страничен ефект на ваксина. Тя е убедена, че ако си ваксиниран, вероятността да носиш и предаваш вируса е много малка.

Попитана защо не чуваме повече за разработки на лекарства, а ваксините винаги са на преден план, Николаева-Гломб обясни, че разработки текат. Специално за вече съществуващи препарати отговорът беше, че "някои работят, други нетолкова, трети – изобщо", след като беше попитана изрично за "Ивермектин". Още: "Ивермектин - панацея срещу коронавирус? (ВИДЕО)"

Още: Ръст на новите случаи, над 100 000 са вече оздравелите от коронавирус у нас

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес