Натрупахме значителен опит в лечението на коронавирусната инфекция. В това увери полковник доц. д-р Георги Попов, началник на Катедра "Инфекциозни болести" на ВМА.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Наблюденията ни за хидроксихлорохина са противоречиви. При ранен стадий на болестта има добър ефект, но при късното развитие на болестта няма ефект, стана ясно от думите на лекаря пред Нова телевизия.
Не бих казал, че сме в пик, но предполагам към края на април и в началото на май кривата ще тръгне надолу, добави той. Възможно е да има втора вълна при застудяването, но сега, при затоплянето, очакването на Попов е да има положителен ефект в ограничаването на вируса. "Не съм видял респираторна инфекция, която да се разпространява през летния сезон", подчерта той, който очаква вирусът да изчезне през май месец. А за евентуалната втора вълна Попов предупреди, че тя може да е по-унищожителна за възрастните хора - "Германски учени: Чака ни втора, по-унищожителна вълна на COVID-19".
Като "опашка" обаче епидемията ще се проточи много по-дълго от 13 май, предупреди лекарят, визирайки вече заразени хора, които ще се борят с болестта.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Що се отнася до симптомите, те са доста различни и причината е къде точно е попаднал вируса в тялото ни – дали горни дихателни пътища, дали дори в стомах и черва, уточни Попов. И предупреди, че вирусът е доста тежък (направо изяжда със зъби белия дроб) за хора с придружаващи по-тежки хронични заболявания, включително и наднормено тегло.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Всички болни над 75 години трябва да са в болница, подчерта Попов. Човек с диабет, със сърдечно-съдови заболявания – задължително в болница, добави той. И предупреди, че дори младите хора трябва много внимателно да следят симптомите си и ако има влошаване, трябва да отидеш в болница. Обобщението от него е, че децата и по-младите карат по-леко като цяло, но възрастните, особено над 60 години, не могат да минат през вируса "на крак".
Попов разказа и за случай с пациент, излекуван от коронавируса – има тежки последствия за организма, "които вероятно ще си ги носи цял живот". Той добави, че първият потвърден пациент с коронавирус във ВМА – лекарка, която се беше заразила при пътуване зад граница, сега изпитва странични ефекти от хидроксихлорохина и се бори с тях.
Попов не е на мнение, че този коронавирус е изкуствено създаден.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Ваксина ще се създаде, въпросът е да бъдат преминати бързо клиничните проучвания", подчерта лекарят.