Засилване на наказанията за т.нар. фалшиви новини, както и за спекулата в условие на извънредно положение - това решение взе окончателно Народното събрание през Закона за мерките по време на извънредното положение заради коронавируса, където измененията се приемат текст по текст.
Прие се поправката, според която за фалшиви новини (неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука и тревога или невярна информация за разпространението на заразителна болест) се носи по-тежка наказателна отговорност (чл. 326 от Наказателния кодекс). Те са – до 3 години затвор и 1000 до 10 000 лева глоба, а ако има "значителни вредни последици", глобата е от 10 000 до 50 000 лева и престоят в затвора става 5 години.
За поправката настояваше особено активно главният прокурор Иван Гешев. Срещу текста се обявиха от БСП и от ВМРО, като Александър Симов от социалистите попита каква е дефиницията на фалшива новина - пуснахме армията на улицата, ограничаваме журналистите, какво следва, попита той, а Александър Сиди припомни, че ВМРО вече излезе с отделни предложения, към Закона за радио и телевизия!
Особено картинен беше депутатът от БСП Валери Жаблянов, който попита следното, след като Павел Шопов от "Атака" обясни как съдът ще решава. Съдът, но кога, след колко време, попита Жаблянов, който добави, че "ще сте пообрали праха на онова място", в което никой не иска да е, явно визирайки ареста.
Не пише ли кой е собственикът на сайта, блокаж. Може пак да се отвори такъв сайт, пак блокаж - така губят публика. Проблемът е с такива като Informiran.net, те целят дестабилизация на държавата, обясни Тома Биков от ГЕРБ, който поиска да бъде помислено от всички партии за фалшивите новини в много по-голям аспект. Биков каза и, че е съвсем друго да си журналист, да напишеш/предадеш нещо в медия с известен собственик и да застанеш зад него с името си - тогава носиш отговорност. "Имаме време, това не е свързано само с извънредното положение, нека направим предложения в следващите седмици", заяви Биков.
Според Милен Михов от ВМРО няма двоумене - фалшива новина е лъжа, а не изрично подчертана непотвърдена информация.
При спекула (чл. 225 от Наказателния кодекс) се завишават наказанията – 1 до 3 години затвор и глоба от 2000 до 5000 лева. БСП искаше 5 години затвор и 10% от оборота на нарушителя, но това не беше прието.
Съгласно чл. 355 от НК, който наруши наредба, правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразна болест по хората, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от 1000 до 10 000 лева.
Отпадна текстът, според който медици, които откажат без уважителна причина да помогнат на болни при условия на емидемия и пандемия и ситуацията е свързана със смъртни случаи, се наказват с пробация от 1 година и глоба от 300 до 1000 лева.
От 13 март, не спират да текат само сроковете по наказателни производства за налагане на мерки за принуда – т.е. в случаи като арест и обжалването му, и по Закона за екстрадиция, както и давностните срокове, с изтичането на които се погасяват или прекратяват права и се пораждат задължения. Остават да се правят неотложни нотариални производства и ще има дежурни нотариуси по райони, осигурени от Нотариалната камара.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 20 март"