Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фонд "Земеделие" изглежда не иска да извади кирливите си ризи

10 юни 2019, 08:30 часа • 11782 прочитания

Царят дава, пъдарят не дава – с такава теза сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" публикува материал относно картината по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Основният акцент в материала е какво разкрива Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за финансираните по програмата проекти. Заключението на "Биволъ" е, че "очевидно фондът, контролиран от кадри на ДПС, продължава да се съпротивлява на всеки опит за независим мониторинг на проектите, за които публичната информация е все така оскъдна".

Оказва се, че ДФЗ публикува списък с разплатените проекти по ПРСР за периода 2007 – 2013 и 2014 – 2020 година. Но не е ясно колко са одобрените и финансирани проекти за текущия програмен период – заради множество повторения на проекти. Проектите в списъка са 6949, като според "Биволъ" 1734 са проекти на търговски дружества, 740 на други субекти с ЕИК – общини, сдружения, местни инициативни групи, храмове и читалища, и 4475 на частни лица, за които не е посочено ЕГН и се идентифицират само с две имена. Но според списъка фирмите са 1209 т.е. с 525 по-малко от сметката на разследващите журналисти, а останалите субекти с ЕИК са само 386. Частните лица също са много по-малко – 3401. Къде се крие разликата – специално при юридическите лица има стотици дублирания, в един случай един проект е повторен цели 14 пъти!

Голямо е и количеството на проектите през настоящия програмен период, за които липсва каквото и да било описание и не е ясно за какво са дадени парите. За текущия програмен период няма информация за какво са дадени субсидии от 136 593 072 лв. на физически лица и 175,6 милиона лева на юридическите лица – общо 312 млн. лв. за 3881 проекта. А за първия програмен период (2007 – 2013), не е публично ясно за какво са отишли цели 445 млн. лева.

Отделно няма никаква следа за 246 проекта, които струват почти 190 млн. лева! Проектите съществуват, защото се откриват в справочния инструмент на ДФЗ. Там може да се търси по име на бенефициента, а "Биволъ" твърди, че доскоро е можело и по ЕИК, но вече не може.

Припомняме, че за последно земеделският министър Десислава Танева, която за втори път е на поста, покани всички желаещи медии на проверка в 14 къщи за гости, за които имало съмнения за евентуални злоупотреби. Обещанието на Танева беше, че каквото видят на място инспекторите, това ще видят и журналистите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес