Най-голямо количество енергийни напитки от деца се консумира във възрастта между 14 и 18 години. Това разкри министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарен контрол относно свръхупотреба на енергийни напитки на деца в България.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
„Енергийните продукти съдържат различни комбинации от кофеин, витамин и др. Те са разработени за намаляване признаците на умора. При консумация на две и повече напитки дневно в съчетание с други съставки със стимулиращ ефект е възможно да има неблагоприятно въздействие върху организма“, обясни Ананиев. Той посочи, че децата са по-рисковата група, отколкото възрастните.
„През 2014 г. се проведе национално изследване на факторите на риска за здравето на населението на България. Изследвани са общо 683 ученици чрез анкетиране относно честотата на консумация на храни и напитки, включително и енергийни напитки.
Резултатите показват, че 22,2% от изследваните ученици консумират енергийни напитки, като най-много са сред 14-18 години – те представляват 49,3%.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Учениците от 10 до 13 г., които консумират енергийни напитки, са 16,3%, а между 7 и 10 години – 1,9%“, обяви министърът. По думите му повече от една енергийна напитка на ден употребяват 18,7% от учениците между 14 и 18 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
Здравният министър изтъкна, че с наредба е забранено предлагането на енергийни напитки на територията на училища, както и за продажба на ученици на други места.
„Не съществува специфично законодателство за енергийните напитки на европейско ниво. Националното законодателство на някои държави-членки има специфични изисквания в определяне на максимални линии и граници за определяне на съдържанието на някои продукти в тях“, каза още Ананиев
Той даде за пример Германия, където са въведени максимални граници за съставките на енергийните напитки с цел осигуряване на безопасна консумация.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
„Научният комитет в Англия счита, че няма достатъчно научни доказателства за забрана на продажбите на енергийни напитки за децата“, коментира Кирил Ананиев.