Столична община се подготвя за придобие къщата на Пейо Яворов чрез публичната продан.
"Извършва се в момента обследване за тежести. Ние сме задължени да пазим интереса на данъкоплатеца, т.е. няма как на сляпо да купим какъвто и да е имот." Това каза зам.-кметът на София Тодор Чобанов.
"Извършва се обследване за тежести и се извършва нова оценка. Поискахме от трима международни оценители оценка на имота като стойност, за да бъдем сигурни, че това, което правим отговаря на обществения интерес”, посочи Чобанов. Зам.-кметът на София каза, че по никакъв начин това не намалява тяхното желание да добият този обект и заедно с литературния музей да го поддържат в добра форма. „Надявам се всичко да мине добре и да го получим, очакваме подкрепа от държавата за самото закупуване”, заяви той за БГНЕС.
Според кмета на София Йорданка Фандъкова или общината, или държавата трябва да придобие къщата, в която поетът и революционер Пейо Яворов e прекарал последните години от живота си и която бе обявена за продажба от частен съдебен изпълнител.
Обявата за търга за къщата на Яворов бе публикувана на 11 октомври 2018 г., а имотът, който се намира на ул. „Г. С. Раковски“ в столицата, е оценен на стойност 1 628 758 лева. От обявата стана ясно, че търгът трябва да приключи на 16 ноември т.г. Къщата на Яворов в София функционира като музей от 1963 г. и в нея се съхраняват ценни сбирки от ръкописи, оригинални фотографии, както и личната библиотека на поета. В къщата Пейо Яворов и Лора Каравелов живеят до фаталната вечер, в която тя отнема живота си, а той ослепява в опит да се простреля. Въпреки че е паметник на културата, в момента къщата е частна собственост.
Един от най-големите български поети на XX век умира на 29 октомври 1914 г. и днес отбелязваме 104 години от смъртта на Яворов. Националният литературен музей организира панихида на гроба на Пейо К. Яворов в Централен гробищен парк – София.
Яворов е не само голям български поети, той е световен поет, каза Атанас Капралов, който е директор на Националния литературен музей. Той подчерта, че ние българите, имаме наистина големи творци, с които можем да бъдем горди и най-малкото, което можем да направим е да пазим тяхната памет. „Защото ние не пазим паметта само на един голям български поет и революционер по този начин, ние просто пазим паметта на България по този начин за днешните и за идните поколения”, заяви той.
Яворов е погребан в Централните софийски гробища до любимата си Лора Каравелова. Благодарение на Инициативния комитет за възстановяване на гроба на Лора Каравелова и със съвместните усилия на Националния литературен музей, Столична община и ОП „Гробищни паркове”, липсващият от дълги години надгробен кръст бе възпроизведен по снимка и поставен на мястото му. Пред паметта на Пейо Яворов се поклониха представители на Националния литературен музей, Столична община, Община Чирпан, къща музей „Пейо Яворов” – Чирпан, представители на Съюза на българските писатели и на Сдружение на български писатели.