Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да направим хубава содена питка

24 декември 2015, 12:50 часа • 50679 прочитания

По традиция питката за Бъдни вечер обикновено е содена.

Содената питка има един специфичен вкус и е характерна за това време на годината. Има и християни, които я приготвят с мая, тъй като не е продукт от животински произход.

В единия вариант за приготвянето на питката е необходим килограм брашно, който задължително се пресява поне два пъти, за да се обогати с кислород брашното, което трябва да бъде пшеничено.

След това лъжичка сода се угася в половин лъжичка оцет, добавят се щипка сол, щипка захар и хладка вода, която да е приятна за температурата на ръката. Прави се кладенче и започва месене.

Във втория вариант содата може да се замести с кубче мая, която се предлага в търговските мрежи и изпълнява същата роля.

Много е важно, преди да поставим паричката, да я измием. Тя трябва да бъде на стойност, на която може да се купи една църковна свещ, защото символизира късмет, успех, единство, благодарност. Идеята е паричката да бъде занесена в църква и с нея да запалим свещичка за здравето на спечелилия, късметлията, но и за здравето на неговото семейство и близки.

На повърхността на питката може да има символични знаци под формата на грозд, на домашни животни и задължително на житен клас.

Винаги е важно на питката да е изрисуван или изрязан един кръст, като символ на християнската религия. Най-важната нагласа при замесване на питката е тя да се замесва с много обич, търпение, благодат, за добрите неща, които са ни се случили и с осмисляне на изпитанията, през които сме минали през настоящата година. Хлябът е символиката на живота, той е тялото Христово според християнската религия.

В делника хлябът символизира и добрите, но и не толкова лесните неща в живота. Замесването на хляба с благодарност и обич обикновено се извършва от домакинята в семейството. Възможно е в замесването на питката да се включат и малките помагачи, ако има такива в една фамилия, за децата е много приятно.

Обикновено питката се чупи след прекадяване от най-възрастния член на семейството и се нарича първо на Бог, после на дома, добитъка или бизнеса в съвременния свят. Оттам нататък по ред на възрастовите групи се дава по парче на всеки от седящите на трапезата.

Съветите са на Мариана Кукушева, председател на Консултативния съвет по зърното, председател на управителният съвет на Националният браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите и член на Сдружение „Произведено в България – съюз на малкия и среден бизнес” за агенция Фокус.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес