Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

А какво става в Северен Кипър?

28 март 2013, 09:35 часа
Реклама

Един остров - два народа. И две различни усещания за криза. Докато кипърските гърци треперят за спестяванията си, турските комшии от север им съчувстват. Но само толкова.

Реклама

В казино "Сарай", само на няколко метра от границата, която дели Никозия на турска и гръцка част, посетителите са приковани към игралните автомати. Сервитьорки в оскъдно облекло разнасят поръчките. Собственикът Месут Сахън обаче е недоволен - до неотдавна кипърските гърци масово са идвали в неговия "Сарай" да си харчат парите, но вече не е така. "Кризата отсреща много ни навреди - оборотът ни е спаднал наполовина. Само няколко редовни посетители от гръцката част продължават да идват. Надяваме се скоро нещата с кипърските гърци пак да потръгнат", казва Сахън.

Арогантността вече е неуместна

Добри пожелания от турския Север към почти банкрутиралия гръцки Юг. След отварянето на вътрешнокипърската граница в последните десет години турците печелят много добре от комшиите си от юг - не само в казината, но и в магазините - много кипърски гърци си купуват платове, бижута и кожени изделия именно от турската част на града. "Спомням си малко арогантното им поведение, когато казваха: вие си нямате нищо и трябва да живеете в условията на ембарго. Е, сега ще им се наложи най-скромно да започнат всичко отначало", казва за кипърските гърци един турски търговец на бижута, който има магазин точно до разделителната линия.

Злорадството обаче е не е присъщо на кипърските турци. Дори президентът на т.нар. Севернокипърска турска република Ероглу заяви, че е загрижен за положението на кипърците от Юг. И това не е случайно - самите кипърски турци са зависими от финансовата подкрепа на Турция. В последните 10 години финансовите инжекции от Анкара са се увеличили почти двойно - до 500 милиона долара. Анкара обаче изисква от кипърските турци да пестят.

Никой не мисли за обединение

Кризата би могла да даде тласък на разбирателството между двата народа на разделения остров, смята публицистът Хасан Кавечиоглу: "Това е огромен шанс и за двете страни. Само един пример - от догодина ще получаваме питейна вода от Турция по тръбопровод по морското дъно. Това трябва да реши проблемите ни с оскъдните количества вода на острова. Ще има достатъчно вода и за гърците, при това почти безплатно."

В южната част на острова обаче нямат време да мислят за обединение или помирение с турците от Север. Кипърският президент Анастасиадис отложи за септември следващия кръг от преговорите с турската страна. Междувременно все повече кипърски гърци подават молби за изплащане на обезщетения за насилственото им прогонване от северната част през 1974 година. Макар кипърското правителство да не признава извънсъдебните споразумения, само през последната година броят на подалите документи кипърски гърци е нараснал двойно - на 5 хиляди души. Досега по това споразумение на засегнати кипърски гърци са били изплатени около 120 милиона евро - пари, които също идват от Турция.

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес