Всеки начинаещ се притеснява от тестото. И наистина, нужна известна смелост, за да се довериш на природата и да оставиш маята да си свърши работата. Предлагаме много лесна рецепта, в която процесът е максимално опростен, няма месене, затова пък има по-дълго време на втасване. Полученият хляб, освен лесен заради по-дългия процес на втасване, е и невероятно вкусен.
Съставки
- 485 г бяло брашно
- 340 мл топла вода
- 7 г суха мая / едно пакетче
- 1 ч. л. сол
- 2 с. л. олио (за работа с тестото)
Още: Това е хлябът, който консумират столетниците
Начин на приготвяне
Разбъркайте сухите съставки, брашното, солта и сухата мая в дълбока купа. Много е важно да спазите точно количеството на всички съставки, затова ако имате кухненска везна, ползвайте я.
Добавете водата към сухата смес. Не забравяйте, тя трябва да е хладка. Разбъркайте добре, докато цялата вода се поеме от брашното. Можете да го направите с бъркалка, няма нужда да пипате с ръце. На този етап тестото може да ви изглежда твърде сухо, но не се изкушавайте да добавяте вода. Ще се подобри с втасването.
Сместа все още не прилича на тесто, а е лепкава смес, в която е възможно да има малки бучици. Не се притеснявайте, точно така трябва да изглежда. Покрийте купата със сместа с фолио. Това се прави, за да не се образува твърда коричка, която пречи на втасването. Оставете на стайна температура за 2 часа.
Още: Защо НЕ трябва да ядете препечен хляб?
След като минат тези 2 часа, поставете купата в хладилник за поне още толкова. Ако имате възможност, оставете за цялата нощ. Колкото по-бавен и дълъг е процеса на втасване, толкова по-ароматен и вкусен ще бъде хлябът.
Маята ще има грижата за това, а количеството тесто е достатъчно за две средно големи питки. Ако желаете можете да изпечете само половината. А другата да оставите в хладилника. Тестото ще се запази няколко дни, като с времето ще доразвие вкуса си.
Извадете купата от хладилника. Тестото вече е с двоен на първоначалния обем и е готово за оформяне. Леко набрашнете работната повърхност и намажете ръцете си с олио. С намазнени ръце изваждаме тестото и го оформяме на топка. Това става като леко издърпвате и завивате краищата навътре. Образува се груба топка.
Завивате топката няколко пъти навътре и започвате леко да въртите тестото на плота. Когато въртите топката на плота, тестото се изтегля и това помага за образуването на хрупкава коричка.
Още: Не сте яли по-вкусна домашна пърленка
След като питката е удвоила отново размера си, направете разрези с остър набрашнен нож или бръснарско ножче. Тези разрези е добре да са 2 до 3 мм дълбоки.
На дъното на фурната поставете дълбока тава и я загрейте до 230 градуса. Пригответе си чаша гореща вода и когато фурната е загрята, направете максимално бързо следното:
- Отваряте вратата и в средата на фурната слагате тавата с питката.
- В долната дълбока тава наливате чашата гореща вода.
- Затваряте фурната максимално бързо, за да не се понижава температурата.
- Печете 35 мин.
- Извадете питката, обърнете я и почукайте по долната кора. Трябва да е твърда и при почукване да издава кух звук. Това е звукът на изпечения хляб. Ако звукът е плътен, допечете за още няколко минути.
Оставяте питката на решетка да се охлади за кратко. Готово, вече имате чудесен хляб, който е ваше собствено производство.