Таханът е с произход от Индия и Судан, като още от миналото е познат с лечебните си ефекти при проблеми със стомаха и червата. Той е подходящ и за подсилване на имунитета и е препоръчително да се консумира както от малки, така и от големи. Още от известните му ползи за свързани с положителните ефекти върху менопаузата и остеопорозата.
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
Лечебните свойства на тахана вероятно се дължат на редицата полезни вещества, които намираме в състава му. Сред тях са мед, калций, селен, цинк, витамин В, магнезий, желязо, фосфор и др. Освен това, сусамените семена съдържат и две много полезни вещества - сезамин и сезамолин - лигнани, които спомагат за понижаване нивата на холестерола, както и служат като превенция от хипертония.
Сусамовият тахан може да се консумира при проблемни състояния като запек, кашлица, безплодие при мъжкия пол, кожни раздразнения и проблеми със слуха.
Защо е препоръчително редовно да консумираме сусамов тахан
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Как се приготвя тахан и какви са разновидностите му?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Таханът се приготвя при смилане на сусамови семена и се открива под формата на суров и изпечен. Суровият може да е пълнозърнест, приготвен от цели зърна, или суров светъл, приготвен от избелен сусам. Тъмният тахан се приготвя от предварително изпечени семена.
За най-полезен се смята пълнозърнестият.
Как да консумираме тахана?
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
За да извлечем всичките му ползи и да се снабдим с енергия през деня, е добре да консумираме тахан сутрин. Ако вкусът му не ви допада достатъчно, може да добавите лъжичка мед. Някои опреличават вкуса му с този на халвата, само че не е толкова сладък. Може всяка сутрин преди училище да давате и на своите малчугани по лъжичка тахан с мед, която ще им набави нужната енергия. Има и различни начини, по които да включите тахана в ястия, а някои от тях ще разгледаме в следващите редове.
Сусамов тахан: 9 ползи за здравето
Рецепти с тахан
Таханът може да се използва за направата на салатен дресинг, маринати, хумус, шейкове, различни ястия със зеленчуци и тахан и др. Ето как да приготвите най-известните рецепти:
Дресинг с тахан
Бърза и лесна рецепта за почитателите на кулинарните експерименти. Смесете лъжица тахан с 3 лъжици вода, лъжица зехтин и сол и пипер на вкус. Добавете сок от половин лимон и половин скилидка чесън. Разбърквайте до хомогенна смес и прибавете към любимата зелена салата.
Хумус
Хумусът се приготвя от нахут, като той може да бъде от консерва или домашно сварен. Пасирайте го и прибавете към него 2 лъжици тахан, 3 лъжици зехтин, сок от лимон, 3 скилидки чесън, 5 лъжици сусамово олио и подправете със сол на вкус. По желание може да добавите и други подправки.