Както всеки празник, и Гергьовден има традиционни ястия на своята трапеза – която би била непълноценна без тях.
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
На първо място, разбира се, е печеното агне – ако се спазва старинната традиция, изпечено на шиш над жарава. Но в днешни условия – сгънато на две и във фурната на печката. Някъде по селата са останали стари тухлени фурни; ако знаете такава и имате цяло агне на разположение, ще изживеете кулинарното очарование на истинския Гергьовден.
Агнешко със зелен лук и зелен чесън. Това съчетание може се определи с купешкия израз „агнешко натюр“ поради минималистичния подход: с колкото може по-малко, по натурални и по-свежи подправки.
Агнешки кебап – подходящо ястие за дом, където смятат за излишно да се купува цяло агне, защото не чакат много гости. Купува се агнешка плешка или още по-скромно – бутче, и готвите кебап.
Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Агнешка плешка пълнена – на едно място се съчетават гарнитурата и основното ястие. Лесна за готвене и спестява време – а на масата изглежда шокиращо разкошно, на човек му се иска да запее „Калоян пирува“. Защо пък не, песента е подходяща за Гергьовден, нали празнуваме Деня на храбростта и на Българската армия?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
Агнешки котлети със заливка от зеленчуков сос. Ястие, напълно задоволяващо малки семейства – хем традицията спазена, хем спестовно готвене.
Къде по света се празнува Гергьовден?
Чеверме
Още: 2 страхотни рецепти за коледна пуйка – гостите ви ще си оближат пръстите
Още: Най-вкусната баклава, която някога сте опитвали: Ще стане хит на всяка празнична трапеза
Това е едно от класическите ястия за Гергьовден. Ще ви е нужна обаче жарава, която в градски условия е малко трудно осъществима, ако не иска да предизвикате вниманието на противопожарната охрана. Затова е най-добре някъде сред природата на, така да се каже, гергьовски пикник. Купувате най-добре готово одрано, изкормено и почистено агне – за да не се мъчите с досадното му почистване; още повече, че тази процедура изисква малко по-специални умения.
Най-напред изкопавате недълбок трап, около 30-40 см дълбочина. Напълвате го с дърва (или направо с готови дървени въглища, които се продават по магазините) подпалвате ги и така след известно време получавате необходимата ви жарава. Приготвяте две чаталести колчета, на които приготвяте основният инструмент в случая – дебел шиш, за да издържи тежестта на агнето.
Откога Гергьовден е официален празник в България?
Самото измито агне подсушавате, натърквате го добре със сол – или го наръсвате обилно с едра (морска) сол; тя, за разлика от ситната, не изтегля натуралните сокове от месото. Зашивате корема на агнето, набучвате го на шиша. Закрепвате шиша на чаталестите колчета и бавно го въртите 3-4 часа на около 30 сантиметра от жарта. Понякога го мажете с лой, за да не се препича и загаря.
Когато боднете агнето с вилица и от месото излезе бял сок, значи чевермето е готово. Топвате лой в червен пипер и го мажете за последно.
Не забравяйте да залеете жаравата с достатъчно вода - „достатъчно“ в случая означава на нейно място да се образува солидна локва! Така ще трапезничите спокойно и с чиста съвест, като знаете, че не сте виновник за някоя пожарна беля.
Традицията е месото да се накъса с ръце и така да се поднесе на сътрапезниците. Най-традиционните подправки в случая са зелен лук, зелен чесън, черен и червен пипер. За гарнитура – марули, които са и най-подходящи за сезона!
---