Стари български селски рецепти, предавани от поколение на поколение, носят духа на България, българщината, вкуса на родното, традициите и националната ни кухня, завет за поколенията, свидни спомени от детството, подправени с черно-белия лик на любимите баба и дядо – все скъпи неща, които ги правят още по-вкусни. Ако сте нямали късмета да овладеете поне една от тези стари български селски рецепти, които дедите ни редовно приготвяли, за да нахранят многобройната си челяд, може да наваксате и да си запишете тези 5, които сме избрали за вас като едни от най-популярните и които ще ви понесат на крилете си, пътувайки към миналото, подправено с щипка българщина и с щипка обич.
Стари български селски рецепти – нашите топ 5
Едва ли има стара рецепта, която да не е съхранила спомени, завет и традиции, тъй като всяка една рецепта от родната кухня има своето място, своята история, но сред това кулинарно богатство се открояват особено ярко 5 стари български рецепти, които са част от националната ни кухня и които ви предлагаме да приготвите и опитате днес – векове по-късно, за да се уверите в кулинарното майсторство на дедите ни.
1. Бел муж (бял мъж) или ястието, наричано още кутмач
Хората, населявали някога Белоградчишките планини, имали свое любимо ястие, което приготвяли от овче сирене, брашно и прясно мляко – съставки, които им давали овцете, отглеждани по нашите земи – достъпни, но полезни, качествени и вкусни. Това ястие наричали бел муж – бял мъж – жетварска гозба, позната и като кутмач, която традиционно се приготвяла за Петровден по стар обичай и според стара легенда, свързана със Свети Петър, нагостен с ястието. Счита се, че традицията да се приготвя бел муж е наследена от келтите и рецептата е съхранена именно по местата, населявани от тях. В някои части от страната не използват прясно мляко, а само сирене и брашно, които подсладяват със захар и така превръщат ястието в десерт.
Как да приготвите бел муж като десерт?
Натрошете в тиган половин килограм прясно сирене, което не е осолено, най-добре овче, но може и краве, и го бъркайте на котлона до пълното му стопяване. Бъркането трябва да е непрекъснато, за да не загаря. След това добавете 2 лъжици брашно и 2 лъжици захар и продължете да бъркате още 3-4 минути. Свалете от котлона и проявете търпение, преди да опитате тази от топ 5 стари български рецепти, тъй като бял мъж се сервира студен.
2. Родопски пататник
Пататникът е сред традиционните и най-популярни ястия в Родопите. Приготвял се е съставки, които са евтини и ги е имало във всеки дом и двор - картофи, сирене, масълце и яйца, лук, чубрица и джоджен. В Родопите наричат картофите патати, откъдето и това родопско изкушение получава своето име пататник.
Как да приготвите пататник?
СНИМКА: iStock
Килограм картофи се белят, стържат на ренде и оцеждат. Към тях се добавят глава лук, и 3 яйца, разбити предварително със 100 гр. натрошеното сирене и подправки – сол, чубрица, джоджен, щипка черен пипер. Получената смес се пържи на намаслен тиган и под капак като палачинка от двете страни за около 20 минути на страна.
3. Станимашки сармички
Ако сте посещавали "Малкия Йерусалим", Gрада на булката, на Асенова крепост и на калиничките – Асеновград, със сигурност се виждали или дори опитвали прочутите станимашки сармички. Те са традиционно ястие за града и тази част от Родопите, като съществено се отличават от всички останали у нас. Разликите не са в съставките, а в размера. Асеновградчани свиват сармички с толкова малки размери – 3-4 см., че може да ги хапнете на една хапка. Често хората от други краища на страната, които не са посещавали тази част на Родопите, са живо заинтересувани и изненадани от порцията сарми, която им се сервира по тези места. Рецепта няма да ви даваме не само защото асеновградските майсторки на сармичките си я пазят ревниво, но и защото реално тя не е различна от тази в останалите части на страната, размерът само е различен и впечатляващо малък.
4. Кавърма в гювече
Гювечетата са традиционни за страната ни, а кавърмата е любима на поколения българи, приготвяли се по селата, така че кавърмата в гювече получава заслужено място в класацията ни топ 5 стари български селски рецепти. Ястието е богато на съставки, но те срещали във всеки български селски двор – чушки, домати, лук, яйца, кокошка.
Как да приготвите кавърма в гювече?
СНИМКА: iStock
От споменатите зеленчуци, които са нужни за кавърма в гювече, ви трябват по 3 броя, необходими са ви също половинка пилешко месо и подправки – мазнина, чубрица, кимион, солчица. Първо трябва да запържите на тиган лука с пилето, а след това да добавите и зеленчуците без доматите, последвани от подправките. Преди да са напълно готови, преместете ги в гювече, залейте с доматен сок и малко вино и пъхнете във фурната за 15-20 минути. Ароматът и вкусът оставят трайна следа.
5. Катми
Изкушението, което прилича на любимите ни палачинки, но се приготвя с мая, е традиционно за Родопите и изключително вкусно. Може да се сервира както солено – със сирене, така и сладко – с мед или конфитюр. В миналото са ги хапвали и просто намазани с прясно масло, докато са още топли. Ако искате да изпробвате традиционния вкус, познат от детството ни, пригответе ги на сач и ги хапнете само с масло. Ето и рецептата.
Как да приготвите катми?
Към литър прясно мляко, което трябва да е със стайна температура и да не е сурово, добавете 5 яйца, щипка сол и половинка мая. С непрекъснат бъркане добавете малко под килограм брашно. Нека да е бяло, а не диетично или безглутеново, за да се насладите на автентичен вкус на катмите. Трябва да получите смес, чиято гъстота напомня тази на бозата. Ако е прекалено гъсто, добавете още мляко, а ако е рядка – още малко брашно. Оставете да втаса за час, намажете сача с масло и пържете от двете страни. Лесно е, евтино, а ароматът и вкусът ще оставят трайна следа върху небцето ви.
Запретвайте ръкави и да ви е сладко!