Вкусното тестено изделие, особено популярно в Западна България и масово предлагано преди години в баничарниците в цялата страна – милинките, приготвени от многолистно тесто с пълнеж, който най-често е сирене, имат различни разновидности и имена според региона, в който се приготвят.
На диалект наричат милинките миленки, в Родопите носят името родопски милинки, в сливенско – сливенски милинки, в Добруджа – добруджански и т.н. Независимо от малките разлики в рецептите, добавянето на захар или галета към традиционните съставки в някои краища на страната, независимо от разликите в имената всички милинки представляват тестена вкусотия, приготвена основно от брашно, олио, сирене, яйца и мая.
Ако ароматът на милинки ви връща в онези сладки безгрижни години от детството и младостта и искате отново да зарадвате небцето си изкушаващия вкус на традиционните тестени изделия, приготвени по стара рецепта, добруджанските милинки са тези, които ще удовлетворят желанието ви.
В Добруджанския край традициите в приготвянето на милинки са съхранени непокътнати през десетилетията и може да се насладите на най-автентичните български милинки, докато в други части от страната към традиционната стара рецептата все по-често се добавят прясно мляко, захар, галета, пълнеж, различен от сирене. Иновациите в рецептите са интересни, резултатът – вкусен, но ако желанието ви е да се докоснете максимално до автентичния вкус на милинките, потърсете добруджански милинки или ги пригответе сами и ги поднесете на семейството си, ставайки част от съхраняването на традициите.
Тези Добруджански милинки са нахранили поколения българи – ето как се правят
Добруджански милинки – какво ви е нужно, за да им се насладите?
Прословутите добруджански милинки, съхранили вкуса, познат ни от детството, са пътуване във времето, завръщане в миналото. Рецептата за тях е автентична, стара и съхранена през вековете – от онези далечни години, когато добруджанските невести ги приготвяли с ръцете си с пресни продукти от обора – току-що издоено прясно млечице и прясно сирене.
Пресните домашни продукти придават характерен вкус на популярните добруджански милинки, който няма как да бъде постигнат, приготвяйки ги с млечни продукти или с имитация на млечни продукти от магазина, поради което горещо препоръчваме да потърсите домашно прясно мляко за добруджанските милинки, които ще замесите в дома си. Други продукти, които ще са ви необходими, за да повторите автентичната стара рецепта за добруджански милинки, са:
- бяло пшеничено брашно тип 500, което знаем, че не е най-полезното, но е най-подходящото за милинки, като именно с пшеничено брашно са се приготвяли през годините традиционните милинки. Ако държите да впечатлите семейството и приятелите си с тази тестената вкусотия, не експериментирайте с брашното и не се опитвайте да направите милинките по-полезни, замествайки пшениченото брашно с ръжено например.
- затоплено прясно мляко – 200 мл., подчертаваме краве, не го заменяте с козе или с бадемово например, като е важно и да е качествено, най-добре домашно и в никакъв случай имитиращ продукт или продукт от растителен произход,
- 2 яйца,
- половин кубче мая,
- лъжичка оцет,
- 4 лъжици мазнина, като препоръчваме да се спрете на традиционното слънчогледово олио, с което старите добруджанки приготвяли вкусните добруджански милинки,
- солчица,
- краве сирене – 250 грама, като няма да повтаряме вече онова, което казахме за млякото, то важи и за сиренето,
- 1 жълтък,
- 3-4 лъжици кисело мляко,
- 50 гр. масло, което заедно със сиренето и жълтъка ще са ви нужни за поръска или заливка на вкусните добруджански милинки.
Пухкави милинки от тефтера на баба
Добруджански милинки – начин на приготвяне
Добруджанските милинки се приготвят с… мерак и любов – двете вълшебни „съставки“, които не присъстват в рецептата, но с които ще усетите вкуса на тестена магия, връщаща ни в миналото.
1. Замесете тесто с брашното, което пресейте до съвършенство, втасалата мая, олиото, оцета и яйцата.
2. Оставете тестото да втаса на топличко. Помогнете му, като покриете съда, в който втасва, със стреч фолио. И не забравяйте да намажете дъното с малко олио, за да не залепне тестото. Как да познаете, че е готово, ако нямате опит с тесто? Увеличи ли обема си два пъти, може да го развиете и да започнете оформянето на милинките.
3. Тестото се прави на малки топки, всяка се разточва, намаслява, поръсва с натрошено сирене, като не трябва да използвате цялото количество, малко сирене ще ви е нужно и за заливката, и отново събира в топче.
4. Време е да наредите едно до друго топчетата в намаслената тавата, в която ще печете милинките, и да ги оставите да втасат повторно. Стреч фолио пак ще ви бъде в помощ.
5. Разбъркайте заливка за милинките от жълтъка, киселото мляко, маслото и остатъка от сиренето, намажете ги или ги залейте е ги поставете във фурната на 180 градуса за 30-тина минути.