Много домакини са попадали в тази ситуация - мариноват пържолите с часове, но въпреки това те стават жилави и сухи. В случая проблемът не е в месото, а в тигана, според опитните готвачи. Оказва се, че той "краде" от сочността и вкуса дори на ястия, които се приготвят бързо и лесно. И в случая не става въпрос само за избор на подходящия тиган, а за едно просто действие, което много домакини пренебрегват или по-точно не знаят неговото значение.
Какво трябва да направите с тигана преди да сложите пържолите в него?
Основната грешка е измиването на тигана преди пържене. Остатъкът от препарата създава невидим филм, който предотвратява образуването на кора. Разбира се, процедурата по измиване на тигана няма как да бъде избегната, но има един трик, който всяка домакиня трябва да знае.
Колко време се пекат пилешки пържоли на фурна, така че да се топят в устата
Готвачите с опит съветват: избършете горещия тиган със салфетка, напоена с растително масло. Това ще премахне всички остатъци от химикали. Под въздействието на топлината остатъците от химикалите се нагряват и попадат в месото и мазината, която има способността да ги разтваря. Но след като избършете тигана със салфетка, напоена с растително масло, ще премахнете всички разтворени остатъци от химикали. Едва след това може да добавите мазнината за готвене и месото.
Вторият проблем е дебелината на дъното. Тънките тигани прегряват бързо, изгаряйки месото отвън, докато вътре то остава сурово. Използвайте чугунени съдове: те поддържат стабилна температура.
Каква е тайната на най-крехките вратни пържоли на фурна
Опитайте техниката "студен старт": Поставете пържолата в студен тиган, след което намалете котлона на средна степен. Мазнината постепенно ще започне да се топи, прониквайки в месото, вместо да се натрупва на повърхността.
Но според готвачите с опит дори идеалният тиган няма да помогне, ако техниката на обръщане е нарушена. Много хора пържат пържола за 2-3 минути от всяка страна, но това е грешка. Според готвачите с опит обръщането на месото трябва да става на всеки 30 секунди. Така сокът се разпределя равномерно вътре и коричката остава хрупкава. Експериментите доказват, че честото обръщане намалява времето за готвене с 20% и запазва сочността.
Тези свински пържоли с бира имат опияняващ вкус
Как да проверите готовността на месото без термометър?
Натиснете месото с пръст: ако извива като ушна мида, пържолата е средно изпечена. Ако по повърхността на пържолата има издатина нагоре, това означава, че тя е средно изпържена. Твърдостта на месото и равната повърхност е сигнал, че то е добре изпържено.
Други трикове при приготвяне на пържоли
Правилно мариноване преди пържене. Пържолите се мариноват поне половин час в червено вино, соев сос, доматен сок, лук или сок от ананас. След това месото се подсушава с кухненска хартия. Задължително е пържолите да се сложат сухи в тигана.
Кои са най-подходящите сосове за пържоли
Пържете без излишни подправки. Вкусът на класическата пържола се формира от две подправки: сол и смлян черен пипер. Но ако ви се експериментира, можете да добавите малко кимион и розов пипер. Пиперът трябва да е прясно смлян. При приготвяне на мариновани пържоли изброените подправки трябва да се добавят, когато месото е изсушено след мариноване.
Пържете в олио. Когато пържите пържола, олиото е източникът на вкуса. За да направите пържолата възможно най-близка до „живия“ вкус на месото, трябва да я изпържите в растително масло без мирис. Пържолата става добре изпечена, когато температурата вътре в нея достигне 100°C.
Правилно размразяване на месото. Никога не размразявайте месото в микровълнова печка или на слънце: температурният скок ще доведе до загуба на ценен сок и това ще влоши вкуса на пържола. Около ден преди да планираното приготвяне на пържоли, извадете месото от фризера в основното отделение на хладилника. Така месото ще стане меко, но няма да загуби сочността си.
Тези трикове са гарант за най-вкусните вратни пържоли на фурна