Опитните домакини и готвачи знаят как да приготвят кюфтета, които винаги се получават пухкави, сочни и много вкусни. Но има една тайна рецепта, която значително подобрява гореизброените характеристики на ястието. Тайната се крие в добавянето на една необичайна съставка - един популярен плод. Специалната съставка е тази рецепта е настъргана ябълка. Благодарение на нея кюфтета ще се топят в устата ви.
Рецепта за сочни кюфтета с ябълка в каймата
Ще ни трябват 600 грама кайма, чаена лъжичка сол, 2 ябълки и 2 яйца, 2 скилидки чесън, една глава лилав лук. Ще ви трябват още смлян черен пипер, 5 супени лъжици царевично брашно и 100 милилитра рафинирано слънчогледово масло.
Приготвянето започва с обелването на лука и ябълките, които се нарязват на ситно. Запържете леко лука в слънчогледовото олио, след което добавете ябълките. Продължете да запържвате – лукът трябва да е напълно сварен. Накълцайте чесъна, смесете го с каймата и сместа от ябълки и лук.
Кои нестандартни подправки пасват перфектно за кюфтета
Чукнете яйцето и отново разбъркайте добре. След това добавете сол, черен пипер и разбъркайте отново. След това оформете кюфетата. Оваляйте ги от всички страни в царевично брашно. Запържете в слънчогледово олио от двете страни и сервирайте.
Други тънкости при приготвянето на кюфтета
Всяка домакиня има свои тънкости при приготвянето на кюфетата. Една от тях е, че към каймата се добавя накиснат хляб или галета за омекотяване на консистенцията на кюфтетата. Без хляб кюфтета ще станат прекалено плътни. Колко меки искате да са вашите кюфтенца е въпрос на личен вкус. За да постигнете идеалния резултат, експериментирайте.
Ако накиснете хляба в мляко не непосредствено преди готвене, а предварително, добре омекналата плънка ще подсили вкуса и ще придаде сочност на кюфтетата.
Какви тънкости има в приготвянето на известните татарски кюфтета
Някои домакини избягват добавянето на хляб в каймата. В случая сварен ориз или овесени ядки, накиснати в мляко, могат успешно да изпълняват функцията на хляба в каймата.
Важна е и текстурата на каймата. За целта използвайте качествено месо, но не го смилайте прекалено на ситно. Перфектните кюфтета изискват едро смляна кайма. Разбъркайте добре на ръка, не използвайте робот, който мели месото, иначе няма да получите домашни кюфтета, а гладки и плътни топчета тип "наденица", подобни на тези в заведенията за бързо хранене.
Има някои тънкости и при овкусяването на каймата. Понякога е трудно да се подберат правилните подправки. Добавете малко кайма и я запържете в тиган. Проверете вкуса и направете корекции в рецептата, ако е необходимо.
С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
По отношение на размера на кюфтета, няма точни изискавания за него. Но тези, които твърдят, че е достатъчно кюфтетата да са „малко по-малки от топка за голф“, също грешат, според опитните готвачи. Експериментирайте и променяйте размерите в зависимост от ситуацията.
Някои гарнитури, като италианската паста, се съчетават най-добре с малки кюфтета. Но според кулинарите с опит най-добрият вариант са кюфтета с големината на мандарина.
Винаги запичайте кюфтетата преди да ги добавите към соса. Печенето подобрява вкуса и добавя аромат. Тези, които следят за количеството мазнина в менюто си, могат да използват скара или да изпекат кюфтетата на фурна.
Как се приготвят рибни кюфтета - хем риба, хем кюфтета
Времето за готвене на кюфтета обикновено е посочено в рецептите. Въпреки това, колкото по-дълго варите кюфтетата (ако са част от ястие със сос), толкова повече месни вкусове ще поеме сосът. Напълно възможно е да задушите кюфтенцата до час, като доливате вода, докато се изпарява.
Ако са спазени всички изисквания за приготвянето на каймата и кюфтетата, те ще запазят сочността си и на следващия ден. В случая дори ако престоят една нощ, те ще станат още по-вкусни.
Плънката не е задължителна, но е добър начин да избегнете монотонността. Можете да сложите настъган кашкал и/или задушени гъби в средата на кюфтетата. Когато започнете да режете горещото кюфте с кашкавал, той ще изтече от него. Освен това ще направи кюфтета по-сочно. Добър апетит!
Кимион ползи и вреди и къде можем да го използваме освен в кюфтетата