Зелето отдавна се смята за основен продукт на националната кухня на различни народи по света. Така за древните славяни ястията от зеле заемат основно място както в празничното, така и в ежедневното меню. По правило нашите славянски предци са приготвяли големи каци с накиснато кисело зеле през есента, тъй като запасите трябва да са достатъчни, за да издържи цялото семейство през дългата зима. В крайна сметка от кисело зеле се приготвят яхнии, зелева супа, пайове и други прости и вкусни ястия.
Още: Кои са най-подходящите сосове за пържоли
Още: Бърза и вкусна вечеря: Паста с праз, която ще ви изненада приятно
Днес домакините все още се занимават с консервирането на този важен „стратегически“ продукт, макар и не в такъв „промишлен“ мащаб. То перфектно запазва значителна част от витамините и полезните микроелементи по време на обработката. Киселото зеле идеално допълва вкуса на месни и рибни ястия, картофи и зърнени храни.
Есенното изобилие от различни сортове зеле ви позволява всеки ден да приготвяте много вкусни и здравословни зеленчукови салати. През зимата обаче „живите“ витамини не са достъпни за нас, което често води до отслабена имунна система - вирусни и настинки „бързат“ да се възползват от това. В този случай маринованото зеле в саламура за зимата, поради високото си съдържание на витамин С, може да се превърне в истинска панацея за всякакви сезонни заболявания. Така че, консервираното зеле е домашен „лекар“ и просто вкусна закуска!
Как да си направим кисело зеле за 3 дни БЕЗ претакане и бъркане
Още: Засищаща и с плътен вкус: Задължително пригответе у дома тази супа от тиква
Още: Тези трикове са гарант за най-вкусните вратни пържоли на фурна
Мариновано зеле с аспирин за зимата в буркани - най-добрата рецепта за приготвяне
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
По време на сезона на прибиране на реколтата много домакини предпочитат стари, изпитани рецепти, които отдавна са „одобрени“ от семейството и гостите. По правило трапезният оцет или лимонената киселина се използват като консервант за маринати - за да се предотврати развалянето на препаратите, „експлодирането“ на бурканите, както и да се направи саламурата прозрачна. Но вместо тези естествени и оскъдни консерванти в онези времена, нашите баби използваха обикновени таблетки аспирин, които „успешно“ изпълняваха същите защитни функции при мариноването на краставици, домати и зеле. Предлагаме да навиете няколко буркана кисело зеле за зимата с аспирин - най-добрата изпитана във времето домашна рецепта.
Списък на съставките за кисело зеле за зимата в буркани с аспирин - според рецептата за 3-литров буркан:
· моркови – 1 – 2 бр.
Още: Знаете ли как се приготвя хляб без месене
Още: Перфектна вечеря за 20 минути: Тази рецепта за свински пържоли ще ви впечатли
· Бяло зеле
· едра сол - 3 супени лъжици.
· гранулирана захар - 3 супени лъжици.
· аспирин - 3 таблетки
· дафинов лист – 2 – 3 бр.
· черен пипер - 6 - 8 грах
Без грешка - ето изпитана във времето рецепта за кисело зеле
Как да мариновате зеле за зимата в буркани с аспирин - стъпка по стъпка описание на рецептата:
· Зелевите глави почистваме от горните листа и ги нарязваме с нож.
· Измиваме морковите и ги настъргваме на едро ренде.
· Изсипете нарязаните зеленчуци в голяма купа и разбъркайте добре с ръце.
· Бурканите трябва да бъдат предварително стерилизирани на пара или във фурната. Изсипете захар и сол (по 1 супена лъжица) във всеки съд, поставете таблетка аспирин, дафинов лист и няколко зърна черен пипер.
· Първо напълнете половината буркан със зеле и моркови, като леко уплътните съдържанието. След това отново добавете същите съставки като в самото начало - в същите пропорции.
· Напълнете буркана до горе със зеленчуци и отново „повторете“ подправките.
· Налейте вода в напълнения буркан, предварително доведена до кипене - до нивото на първата резка и изчакайте 5 минути.
· Добавете вряла вода до самия връх и завийте „стерилно“ чистия капак. Консервацията трябва да се обърне и след охлаждане да се отнесе в мазето или мазето - където е свежо и хладно.