Някои домакини отказват да готвят черен дроб, защото се оказва сух, твърд и горчив. За да избегнете това и да получите вкусен, сочен и крехък резултат, трябва да знаете някои от тайните при приготвянето на черен дроб, било то телешки или свински или птичи дроб.
Още: С тази изискана супа от сьомга ще впечатлите и най-претенциозните гости
Още: Това пиле с грах на фурна направо се топи в устата
Какво да търсите при избора на черен дроб
Качеството на продукта значително влияе върху вкуса на ястието, така че трябва да изберете пресен черен дроб (не замразен).
Още: Кокосово мляко с ориз: Чудесен веган десерт
Още: Тази постна яхния се харесва на всеки месояден
Още: Как да приготвим най-вкусната телешка яхния
Още: Тиквена КРЕМ супа с кокосово мляко: Перфектна за сезона
Още: Зимнина от кисели краставички: Най-добрият вкус
Още: Картофена яхния - как да придадем стил на уж обикновеното ястие
Още: Боб яхния – как да ѝ дадем невероятен аромат
Тайните на готвенето на черен дроб
Ако следвате тези прости тайни, ястията с черен дроб ще се окажат леки, ефирни, с невероятен аромат и деликатен вкус.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
1. Премахване на ципата
Преди готвене не забравяйте да се отървете от ципата. Ако е телешки черен дроб, става лесно. Първо трябва да го изплакнете в студена течаща вода. След това го поставете в топла вода за няколко минути. След това трябва да извадите дроба от водата и да направите следното върху дъска за рязане: отрежете малка част от черния дроб от едната страна и внимателно отделете ципата с палец. Същото трябва да се направи от другата страна.
Свинският дроб има много тънка ципа. За да го премахнете, първо трябва да го измиете и след това да го попарите с вряща вода или да го поставите във вряща вода за 20 секунди. След това ципата се отделя по същия начин като телешкия дроб.
2. Без вени и съдове
Големите вени и съдове трябва да бъдат отстранени, в противен случай това ще повлияе на нежността на готовото ястие. Те също могат да причинят горчивина. Тук ще ви трябва остър нож. Нарежете парчетата по дължината на съдовете и жлъчните пътища.
Още: Кои са най-добрите ястия с кестени?
3. Предварително накисване
За да стане дробът крехък, първо трябва да се накисне в студено мляко. 30-40 минути са достатъчни, но първо дробът трябва да се нареже на порции. След това трябва да го извадите и изсушите. Можете да използвате обикновена хартиена кърпа.
Ако нямате мляко под ръка, можете да използвате сода бикарбонат. Трябва да го поръсите върху всяко парче и да оставите за 1 час. След това трябва да го изплакнете в студена течаща вода.
4. Нарязване на малки парчета
За да бъде черният дроб ефирен и мек по време на пържене, по-добре е да го нарежете на малки парченца, така че дебелината им да е приблизително 1,5 сантиметра.
Още: ОМЛЕТ с праз: Полезна закуска за успешен старт на деня
5. Запържете и осолете правилно
За да стане черният дроб сочен и мек, той трябва да се запържи в добре загрят тиган за 5 минути от всяка страна. Основното нещо е да не прекалявате, в противен случай ще бъде трудно. Желателно е всяко парче предварително да се потопи в брашно. Така се получава апетитна коричка.
Препоръчително е да осолите черния дроб в края на готвенето, тъй като солта абсорбира влагата и това може да го направи сух.
6. Заквасена сметана
Заквасената сметана също допринася за сочността и мекотата на черния дроб, ако се добави в процеса на готвене. В нея трябва да къкри не повече от 20 минути.