Попската яхния носи аромат на старо селско дворче, мирис на печени дърва и спомен за онези дни, в които са ни посрещали с вкусна и ароматна чорба. Но как от шепа дребни лукчета и скромно парче свинско се ражда това легендарно ястие, което събира семейството около трапезата?
Тази агнешка яхния по селски става все по-популярна с годините
Кратка история
Името идва от факта, че в миналото ястието често се приготвяло в манастирските кухни. Целите лукчета символизирали броеница, а глиненото гърне задържало всички аромати на виното, билките и чесъна. Днес попска яхния ще откриете в почти всеки селски фестивал, но тайната ѝ остава еднаква – бавно готвене и търпение.
Най-вкусната яхния от зелен фасул и картофи се приготвя по тази рецепта
Необходими продукти
- 800 г свинска плешка или врат, нарязани на кубчета по 3 см
- 800 г дребен лук арпаджик (или обелен перлен лук)
- 50 мл слънчогледово олио или свинска мас
- 2 с. л. брашно
- 1 ч. л. сладък червен пипер
- 3 с. л. доматено пюре
- 200 мл сухо бяло вино
- 400 мл горещ бульон или вода
- 2 дафинови листа
- 10–12 зърна черен пипер
- 4 скилидки чесън, цели
- Сол на вкус
Подготовка на лука
Най-бавната, но ключова стъпка е обелването на лукчетата. Накиснете ги в топла вода за десет минути – люспата омеква и се сваля без сълзи. Не режете връхчетата - целият лук остава сочен и се карамелизира отвътре, придавайки на яхнията естествена сладост.
Яхния от бамя от тефтера на баба
Запечатване на месото
Загрейте мазнината в дебел чугунен съд. Посолете месото и го запечатайте на две партиди, за да получите златиста коричка вместо задушаване. Поръсете брашното и червения пипер, разбъркайте 30 секунди, колкото да се усети ароматът, след което деглазирайте с виното. Алкохолът ще се изпари, оставяйки плодови нотки, които комбинират великолепно с доматеното пюре.
Сглобяване и бавно готвене
Добавете лукчетата, чесъна, дафиновите листа и зърната пипер. Разтворете доматеното пюре в топлия бульон и го изсипете в съда. Ако използвате глинено гърне, прехвърлете сместа с цялата течност, похлупете и пъхнете в студена фурна. Включете на 180 °C и оставете поне 90 минути. В метална тенджера може да къкри на котлона на много тих огън същото време.
Финални щрихи
Опитайте соса - ако е прекалено гъст, разредете с малко гореща вода. За леко сладък баланс добавете шепа сушени сини сливи последните десет минути – това е любимата хитрост на старите готвачки. Поръсете с пресен магданоз непосредствено преди сервиране, за да освежи богатия вкус.
Най-вкусната зимна яхния със зеле и кайма
Как да поднесем?
Попръжена царевична питка или пухкав бял хляб е задължителен – сосът е твърде вкусен, за да остане в чинията. Чаша леко охладено червено вино с меки танини ще подчертае карамелизираните лукови нотки. Ако предпочитате безалкохолно, опитайте айрян с щипка сух джоджен – млечната свежест реже мазнината и подготвя небцето за следващата лъжица.
Тънкости и чести грешки
- Прегаряне на пипера – червеният пипер гори бързо; дръжте го не повече от половин минута преди да добавите течност.
- Разварен лук – прекаленото бъркане чупи лукчетата; след добавянето им разклащайте съда вместо да бъркате.
- Малко течност – месото трябва да бъде едва покрито; сосът се уплътнява естествено заради брашното и лука.
- Твърдо месо – ако бързате и вдигнете температурата, влакната се свиват; ниската температура и време са незаменими.
Така се прави най-вкусната постна яхния
Постна алтернатива
В редките дни на пост попската яхния се трансформира лесно. Заменете свинското с 500 г едри картофи и 200 г гъби печурки. Увеличете доматеното пюре до 4 с. л. и добавете една чаена лъжица пушен пипер за плътен вкус. Времето за печене се скъсява до 60 минути, защото зеленчуците омекват по-бързо. Получавате гъст, ароматен сос, който върви чудесно с булгур или квасен хляб.
Най-вкусната яхния от леща от тефтера на баба
Попската яхния доказва, че простите съставки, бавното готвене и малко вино могат да създадат ястие, което да остави спомен на хората около масата. Приемете рецептата като основа и експериментирайте със сезонни зеленчуци или различни видове месо – традицията винаги има място за личен подпис.
Добър апетит!