Утре е Голяма задушница - един от големите християнски празници, посветен на почитането на паметта на починалите. Вареното жито е традиционно ястие, което се приготвя на този ден. Житото се носи в църквата и се оставя на определено място за нуждаещите се. То е неизменна част от подавките, които се раздават на гробището. Също така се слага задължително на трапезата на този ден. Зърната му символизират вечността и безсмъртието. На пръв поглед в приготвянето на жито няма нищо сложно, но и то има определени тънкости, за да е ронливо и вкусно.
Рецепта за приготвяне на жито за Задушница
Необходими са ви следните съставки за приготвянето му:
- жито - 1/2 кг
- пудра захар - 1 чаена чаша
- орехи - 1 чаша (смлени)
- обикновени бисквити (натрошени) - 1 пакет
- настъргана лимомена или портокалова кора - 1 супена лъжица
- канела - 2-3 щипки или на вкус
Как се приготвя варено жито с мед и орехи
Необходимо е житото да се накисне предварително. Първо се измива със студена вода и след това се накисва във хладка вода. Оставя се да престои няколко часа, а по възможност е най-добре да престои цяла нощ. Добавя се щипка сол към водата за накисване на житото. След изкисване на житото се пристъпва към варене в чиста вода. Водата в тенджерата трябва да е на ниво 1-2 пръста над повърхността на житото. За варенето на житото са необходими около 10 минути.
Задължително е по време на варене житото да се рабърква периодично. След като се свари, водата се изсипва, а житото се разстила върху памучна кърпа, за да не остане влага в зърната.
Месопустна задушница: Колко и какви ястия се слагат на трапезата?
Докато житото се оставя да изсъхне, заемете се с подготовката на останалите съставки. Настържете лимонова или портокалова кора. От настърганата маса ще ви е необходимо количество от 1 супена лъжица. Натрошете бисквитите на трохи. Почистете и смелете орехите.
След като зърната жито се отделят излишната влага и тя се поеме от памучната кърпа, те се изсипват в дълбока купа. Добавя се настърганата плодова кора, натрошените бисквити и орехите. По желание се овкусява с канела. Всичко се разбърква добре. Сместа се разпределя в малки пластмасови чашки, ако житото ще се използва за подавки. Отгоре се поръсва с плътен слой пудра захар. Житото може да се сложи в голяма чиния и след това да се поръси обилно с пудра захар. В случая ще е по-удобно да се използва сито за поръсване.
Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Какво още се раздава на Голяма задушница?
Утрешната Задушница, известна още като Месопустна, е първата Задушница за годината. Всяка година тя е на различна дата, но винаги се пада в съботата, предхождаща празника Месни заговезни.
На Голяма задушница освен жито се раздава питка, малки хлебчета, сладки, кекс, плодове. В подавката може да се сложи колбас и парче кашкавал.
Според поверието, ако на гробището се изпусне част от подавката на земята, тя не трябва да се вдига. Това вещае беди и проблеми. Подавката се раздава не само на близки, познати, роднини и съседи, но и на напълно непознати хора. Раздава се с думите: "За Бог да прости", а приемащият подавката трябва да отговори: "Бог да прости".
Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
Подавката, която е останала след раздаване на гробището, не се изхвърля, а се носи у дома. След връщане от гробището семейството се събира на трапезата. На нея могат да присъства още близки, приятели, познати и съседи. Вярва се, че ако в този момент над трапезата прелети пеперуда, това е знак, че душата на мъртвия е слязла на земята. Според народните обичаи на този ден на трапезата се слага нечетен брой ястия. Също така на трапезата може да се сложи месо, сарми, баница и други ястия, приготвени с яйца. На масата се слага и червено вино, но на Задушница не трябва да се злоупотребява с него.
Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани