Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дори опитните домакини не знаят как е правилно да се гаси сода

03 август 2023, 11:58 часа

Много рецепти за сладкарски изделия включват използването на гасена сода. Но сладкишите невинаги се получават с отлично качество – често не само вкусът им не е добър, но и текстурата им не е такава, каквато е би трябвало да бъде. Каква е причината? Дори опитни домакини невинаги правят правилното основното нещо, а именно гасенето на натриевия бикарбонат.

Когато приготвяме сладкиши, се стремим да постигнем максимална нежност и лекота на готовия продукт. Това се постига по различни начини: чрез добавяне на мая, бакпулвер, натриев бикарбонат (сода).

Натриевият бикарбонат подобрява текстурата на всеки продукт на два етапа. Първо, когато се сблъска с киселата среда на оцета, протича химическа реакция, отделяне на газови мехурчета, след това във втория етап бикарбонатът продължава да придава бухналост на тестото, когато то се нагрява по време на печене.

Как е правилно да се гаси сода?

Повечето домакини са свикнали да я гасят с оцет в лъжица или чаша, след което добавят кипящата маса към тестото. В този случай протича бурна реакция на отделяне на въглероден диоксид. Но този въглероден диоксид не носи абсолютно никаква полза за крайния продукт, защото целият процес се случва извън тестото. В този случай първата възможност за бухване вече е загубена.

Смесете сода и лимонена киселина - рецептата, която всяка домакиня трябва да знае

Правилният начин за гасене на натриев бикарбонат с оцет, е както следва. Прахообразната съставка се добавя директно към тестото, преди да се сложи брашното и след това се залива с оцета. Следва разбъркване. След като настъпи съответната реакция, въглеродният диоксид ще остане в тестото и ще му придаде желаната бухналост.

Още по-добър вариант е към сухите съставки на тестото да добавите натриевия бикарбонат, а към течните - оцета. Тоест добавете содения компонент към захар, брашно и други насипни продукти, а оцета към яйца, кефир, заквасена сметана и други подобни. Смесете сухи съставки с натриевия бикарбонат и течни съставки с оцет в отделни съдове. След това смесете всичко. В този случай реакцията протича вътре в тестото и въглеродният диоксид се запазва.

Също така е необходимо да се има предвид още нещо - ако киселинните продукти присъстват в тестото в достатъчни количества, например заквасена сметана, кисело мляко, лимонов сок и др., не е необходимо да добавяте допълнителен оцет към течните компоненти. В този случай гасенето на натриев бикарбонат ще се случи перфектно дори без оцет и крайният продукт ще се окаже с великолепна текстура.

Още: Сода и сапун за пране - рецептата, която всеки градинар трябва да знае

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес