Партия "Зелените" отправи първото искане за налагане на вето към новия президент Румен Радев. Те настояват за отмяна на Закона за концесиите.
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
В отворено писмо до медиите от политическата сила пишат, че тази седмица Народно събрание е направило "подарък към олигархията" с приемането на новия закон.
Според тях той представлява безпринципна смесица на текстове от Закона за концесиите, Закона за публично-частните партньорства и една от директивите на Европейския съюз. Редица текстове от него пък грубо накърнявали обществения интерес.
Най-голямото притеснение на еколозите е възможността максималният срок на концесиите да се увеличава безкрайно. По този начин вече можело да се говори за "вечни концесии", които да отиват при "близките до властта олигарси".
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
"Пределно ясно е, че законът е поръчан от силните на деня с цел да бъдат "бетонирани" придобитите от концесионерите права за вечни времена. Така национален парк като Пирин може да бъде владян за вечни времена от "Юлен" АД с минимална възвращаемост към държавата и никакъв контрол. А в евентуален случай на разтрогване на договора държавата ще трябва да изплати всички инвестиции заедно с цялата планирана възвращаемост", пише още в писмото на "Зелените".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
От партията уточниха, че ще се борят за налагането на вето с всички достъпни и позволени от закона средства. Те искат от следващото Народно събрание да преразгледа проблемните текстове в закона и след това да ги постави на обществено обсъждане, каквото не е имало досега.
Във вторник парламентът прие максималният срок на концесия за ползване да не може да бъде по-дълъг от 25 години, освен ако със специален закон не е предвиден друг срок. Морските плажове пък ще се отдават на концесия за срок до 20 години.