"Всеки се е чудил как може партията Х да получава толкова много проценти, без аз да познавам никой, който гласува за тях. Социологическите проучвания правят точно това – дават представителна картина за реалната ситуация, а не се доверяват на представите на нашите си социални балони, които всеки има".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това обяви изпълнителният директор на "Алфа рисърч" Геновева Петрова по време на публичната дискусия "Значение на социологическите агенции за политическия процес".
Инициативата е на Студентския клуб на политолога (СКП) към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и събра на едно място политолозите и социолозите Димитър Ганев (Изследователски център "TREND"), Първан Симеонов (Галъп интернешънъл) и самата Петрова. Модератор на дискусията бе политологът доц. Татяна Буруджиева.
Социологът от "Алфа рисърч" разказа на студентите за фиктивните социологически проучвания от фалшивите социологически агенции и тяхното влияние върху политиката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
ОЩЕ: Симеонов: Социологическите проучвания показват реалността, а не са някаква прогноза (СНИМКИ)
"Партиите все още използват проучванията като пиар инструмент, а не като средство, спрямо което да организират своите послания", подчерта Петрова и цитира авторът на книгата "Социологията като наука" Реймон Будон, който казва: "Човек става психолог, ако има проблеми със себе си; социолог, ако има проблеми с обществото; антрополог, ако има проблем с човека".
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
ОЩЕ: Ганев: Няма как социологическите проучвания да са напълно точни (СНИМКИ)
Иначе сред темите, които бяха обсъдени от студенти и професионалисти, бяха важността на социологията като фактор за общественото мнение, кои са най-често срещаните митове за работата на социолозите и на какво се дължи недоверието към агенциите у нас.
Снимки: Ева Димитрова/Студентски клуб на политолога