Към момента рисковете са главно за забавяне, не за загуба на средства. Това каза вицепремиерът Атанас Пеканов по време на изслушването си в Комисията по въпросите на Европейския съюз за напредъка по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
По думите му това се дължи на забавяне на отделните параметри по инвестиционните проекти и по реформите.
ОЩЕ: НС задължи служебния кабинет до 7 дни да внесе да внесе законите по Плана за възстановяване
Той коментира електронното здравеопазване и уточни, че проектът за наредбата за функционирането на националната здравна електронна система, се очаква да бъде приет до 30 ноември.
От екипа на вицепремиера Пеканов обобщиха, че са идентифицирали недостиг на финансиране на част от инвестициите, като това се дължи на инфлацията. В момента се дискутира с Министерство на финансите да се осигури този недостиг на финансиране. Пример за такъв недостиг е проекта на Министерство на енергетиката, където не са остойностени коректно за разходите за ДДС. Друг проблем, който от екипа на Пеканов са идентифицирали, е този с недостатъчно подготвения административен капацитет в част от ведомствата, както и ниската експертиза за държавните помощи.
От екипа му подчертаха още, че процесът на договаряне със Световната банка, не е забавян.
Атанас Пеканов каза, че Маришкият регион е важен и ключов за България и някои от нещата, които са изглеждали възможни и смислени за ЕК преди година-две, се променят. "Много е важно да се каже, че такъв ангажимент за промяна на плана, не е имало", каза още вицепремиерът.
ОЩЕ: Служебният кабинет е мобилизиран парите по Плана за възстановяване да стигнат до бизнеса