Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отпускат 30 млн. лева допълнителни средства на общинските болници

20 февруари 2019, 13:00 часа • 1436 прочитания

Здравно министерство отпуска 30 млн. лева допълнителни средства на общинските болници. От сумата едва 2 млн. лева за психиатричните заведения в страната. Това е само първа стъпка, коментира в отговор на БГНЕС здравният министър Кирил Ананиев след заседание на кабинета.

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ

Според разчетите останалите 18 млн. лева ще отидат за общински болници, които обслужват планински и труднодостъпни места в страната. 10 млн. лева са предназначени за нуждите на 41 центъра за спешна помощ.

Здравният министър отчете, че към края на 2018 година просрочените задължения на общински и областни болници са в размер на 161млн. лева.

Не разбирам защо е протестът на аптеките в страната, коментира Ананиев по повод обявения за днес протест на 700 аптеки в страната, предаде репортер на БГНЕС.

Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ

Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида

Министърът се чуди на фармацевтите, тъй като по думите му това е европейска директива, която засяга целия сектор в ЕС. По негова информация никъде в общността няма подобни протести, а само у нас.

Става въпрос за въвеждането на европейския регламент за следене на фалшиви лекарства в България - от 9 февруари и това, че на аптеките се вменява прекалено голяма отговорност чрез въвеждане на нов софтуер. Всъщност във всяка аптека трябва да се въведе система за контрол на недостига на лекарства и тя трябва да бъде свързана с Изпълнителната агенция по лекарствата, а втората система е за проверка на фалшиви медикаменти. А много от по-малките аптеки се оплакват, че нямат пари за новия софтуер и че той е непосилен финансово за тях, като пресмятат, че ще им струва по 2500 лева на гише.

Ананиев напомни, че браншът има гратисен период от 6 месеца, за да отговори на изискванията на Брюксел. Според регламента всяка аптека трябва да се снабди с четец и софтуер за специален баркод, който ще се поставя на медикаментите. Целта е да се пресече порочната практика с нелегални лекарства на пазара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес