Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отговор към прокуратурата за Плана за възстановяване: Никога не съм виждал толкова неистини за 10 минути

21 декември 2021, 06:59 часа • 7915 прочитания

Почти всеки ред от изявлението на прокуратурата за Плана за възстановяване и устойчивост се намира в границата между опит за манипулация и откровена лъжа. "Никога досега не съм виждал дадена институция да изрече в рамките на официален брифинг толкова много неистини само за около 10 минути, както го направи Прокуратурата на Република България". Това категорично заяви в профила си във Фейсбук журналистът Николай Драганов по адрес на оплакванията на прокуратурата относно плана и включването в него на мерки за реформа по отношение на главния прокурор. Драганов беше началник на кабинета на служебния вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Според Драганов е лъжа, че ЕК никога не искала от България реформи в сферата на правосъдието. "Този въпрос стоеше като Дамоклев меч от ден първи, в който влязохме в сградата на Министерския съвет, стоял е и преди това. Той стои пред България от години, като в рамките на различни механизми и доклади е поставян многократно пред страната ни официално и неофициално, но през Плана за възстановяване и устойчивост вече имаше и формално основание и механизъм европейското финансиране да бъде обвързано с проблема с върховенството на правото", казва началникът на кабинета на Пеканов.

Драганов е категоричен, че за 7 месеца (по отношение на внасянето на плана) "има както стотици страници писмена кореспондеция, така и десетки срещи, буквално по няколко на месец, между службите на Европейската комисия, нашия екип и екипа на Министерството на правосъдието, в рамките на които въпросите за отчетността и контрола над фигурата на главния прокурор е поставян непрекъснато. Аз лично съм присъствал на поне 5 срещи, в които сме дискутирали с часове липсата на достатъчно амбиция по отношение на правосъдна реформа и необходимите мерки, които да бъдат включени в Плана, така че да получим одобрение за документа".

Драганов е категоричен и за друго - прокуратурата много добре знае това, защото е имало много покани да участват в процеса. "За съжаление, през цялото време институцията не пожела да съдейства и накратко настояваше, че съдебната ни система си е супер и не смятат, че има какво да се реформира там", добавя той.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

"Беше изтъкнат и "аргументът", че в предишните версии на Плана не била заложена реформа в сферата на правосъдието, което означавало, че ЕК не иска такава реформа, но служебното правителство по някакви свои причини го направило. Бих се гордял дори да е така, но просто не е. Вярно е, че нищо съществено в тази посока не беше заложено - и точно затова този документ беше една недовършена чернова, която предишните управляващи изобщо никога не са имали намерение да изпращат, тъй като също са имали десетки разговори със службите на ЕК и са били пределно наясно, че това (и други неща, разбира се) се изисква от нас като държава и в този си вид Националният план ще бъде върнат веднага. Ние работихме с месеци върху този въпрос, от една страна заради отказа на засегнатите институции да сътрудничат в достатъчна степен, а от друга - заради необходимостта да заложим такива реформи, които в крайна сметка не изискват конституционни промени (друга една манипулация, лансирана днес от Прокуратурата), но същевременно да бъдат достатъчно амбициозни и смислени. Смятам, че в крайна сметка екипите на Янаки Стоилов и Иван Демерджиев успяха да предложат такъв баланс и на финалната права службите на ЕК бяха съгласни с нашия подход, като останаха да се изчистват по-скоро технически въпроси", заявява Драганов.

Същевременно той признава, че ЕК никога не е сочела Иван Гешев като пречка - "въпросът винаги е касаел като цяло фигурата на главния прокурор, а на конкретното лице, което оглавява институцията днес или утре".

"Що се отнася до изумлението на прокуратурата от факта, че състоянието на правосъдието и върховенството на правото в страната имало общо с условията за бизнес и с икономиката изобщо... предпочитам да го оставя без коментар", завършва Драганов.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес