Има леко увеличение на мигрантския натиск на гръцката граница с по стотина опита на ден за влизане в страната, но благодарение на взаимодействието с гръцката и турската гранични полиции се предотвратяват. Това съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Стефан Балабанов пред журналисти в парламента, където взе участие в кръгла маса, посветена на координацията на миграционния процес.
„100 души на ден връщаме обратно с помощта на гръцките служби за сигурност. Средно по толкова опити се правят за влизане в нашата страна“, каза той. „Когато нашите термокамери и другите средства за локация ги прихванат на километър от нашата граница, ние взаимодействаме с гърците и те си ги прибират. Не ги хващаме на наша територия“, уточни зам.-министърът. „Засега никой не минава границата ни – с общото взаимодействие с турската гранична полиция ги прихващаме още на тяхна територия, както и с гърците и те отново си ги вземат обратно, така че ние нямаме пропуски в тази област“, добави Балабанов.
По повод информациите, че големи групи мигранти, намиращи се в северната част на Гърция, се насочват към България с цел Западна Европа, Балабанов заяви ,че МВР няма такива данни засега. „Преди няколко месеца разни сили ги бяха настроили – „пътят на бъдещето“, „пътят на светлината“ и пр. и имаше такова напрежение в емигрантските лагери в Гърция, но сега всичко е нормално“, каза зам.-министърът. Той отбеляза, че преди няколко дена вътрешният министър Младен Маринов е провел конферентен разговор с гръцкия си колега и са уточнени параметри за взаимодействие. „В Гърция има проблеми, на остров Лесбос. Надявам се, че със силите, които допълнително сме ангажирали ще се справим“, каза още Балабанов.
Той добави, че текат ежедневно дипломатически действия и увери че се предприемат рутинни действия от наша страна за спиране на потока, който евентуално ще се насочва през нашата страна.
Европейските политики, свързани с миграционните процеси и тяхната координация, бяха основните теми, разисквани на кръглата маса с международно участие в Народното събрание. „Аспекти на миграционната политика като сътрудничество с частния сектор, добър граничен мениджмънт, по-добра интеграция на мигрантите и включването им в пазара на труда се открояват като нови тенденции за следващите пет години“, подчерта пред участниците във форума председателят на Комисията по външна политика Джема Грозданова. Тя посочи, че в основата на справянето с проблема е управлението и контрола на миграцията, а не само мерки за спирането й. Новото предложение е да се включат държавите от Западните Балкани в изработването и прилагането на тези мерки, добави Джема Грозданова.
„Европа ще продължи да бъде привлекателно място за мигрантите и търсещите убежище поради редица фактори като разрастващи се международни и вътрешни конфликти, изменението на климата и други“, посочи председателят на комисията по вътрешна сигурност Пламен Нунев. Според него ЕС трябва да съчетава различни вътрешни и външни инструменти за по-добро управление на миграцията и миграционните процеси.