Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Недоволстовото на метеоролозите - "временно потушено"

24 юни 2018, 11:20 часа • 4155 прочитания

Временно беше потушено недоволството на метеоролозите, заяви пред БНР проф. Евелина Славчева, председател на Общото събрание на БАН.

Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една

Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове

"Напрежението във вида, в който се видя публично, всъщност може би е още по-дълбоко вътре в института и изобщо в институтите на Академията, независимо от позитивните тенденции, които стартирахме в началото на годината в комуникацията с държавата. Най-разочароващото в този протест е, че за първи път проблемите, които Академията има вече дълги години, някак се обърнаха вътре към самата Академия. Един институт на БАН протестира срещу ръководството на БАН – това не го е имало в 148-годишната история на Академията".

Колективът в НИМХ има впечатлението или информацията, че бюджетът е разпределен несправедливо, посочи проф. Славчева и обясни: "Тази година и заради отпуснатите допълнителни средства, но не само заради това, Общото събрание работи повече от месец, за да изработи критерии, които да намерят баланса между интересите на различните институти. Ние сме една палитра от учени с разнообразна дейност и е изключително трудно да се намерят критерии, които да удовлетворяват всички. В крайна сметка се постигна баланс. Колегите от този институт имат една особеност – голяма част от служителите не са учени, те са специалисти, но те извършват оперативна дейност. Тяхната научна продукция на института като цяло е по-ниска, несъизмерима с общия състав на института. Може би затова те останаха с усещането, че процентът средства, които получават на състезателен принцип, е по-нисък от средния за Академията, но ако го сравните с броя на учените, изключвайки оперативната дейност, това не е така".

Проф. Евелина Славчева е категорична, че колегията е съпричастна към проблема. "Не може обаче за сметка на един такъв видим институт да правим компромиси, които ще рефлектират върху голям брой останали институти", категорична е тя.

Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква

Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)

"Науката е нашата кауза и трудно биха ни извили ръцете, включително и вътрешни сили", отбеляза още проф. Славчева.

Журналистът Велиана Христова от вестник "Дума" подчерта, че БАН е институцията, която най-силно е била ударена финансово: "Когато науката е в такова положение, когато държавата не поддържа науката, се получава едно натрупване и едни деморализаторски процеси".

За разпределението на средствата в БАН тя коментира: "Това беше една безумна мъка – да се разпределят тези пари, да се нахранят толкова хора с 3 риби и 2 хляба, няма как да стане. Няма как да има доволен институт. Имаше едно грубо изчисление – че за да работи Академията поне нормално, за да се покрият условията на труд на учения, са необходими още около 100 млн. лв. Ако се дадат тези пари, криво-ляво ще работи Академията, но това не винаги може да стане".

Христова подчерта още, че странно протестът е бил насочен към един от зам.-председателите на БАН, а той не разпределя бюджета.

Още: Изборният кодекс е по-важен от избора на Сарафов: На комисия депутатите приеха куп промени в правилата (СНИМКИ)

Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България

Журналистът от вестник "Дума" е направила и разследване по темата. Тя подчерта, че за директора на НИМХ проф. Брънзов се знае от години, че има частни фирми, което е забранено и от закони, и от устава на БАН. Той участва в едно НПО, което се занимава със сродна дейност – вятърна енергия, добави тя. По думите ѝ не може ръководството на БАН да си затваря очите за това, за което знаят всички и което създава допълнително напрежение.

"Една от фирмите примерно прави станции за измервания. Основен купувач е НИМХ, т.е. аз сам със себе си работя. Аз съм шеф и на фирмата, и на института. Тук възникват много въпроси. Пълна възможност да се отклоняват проекти към частни фирми, вместо към института".

Според Христова в тази ситуация не може да бъде упрекнато Министерството или министъра.

Проф. Евелина Славчева подчерта, че работят изключително добре с министъра. От БАН ще настояват да се постигне минимален гарантиран състав на Академията, т.е. минимум от учени, без които държавата не би могла да функционира и те да получават заплати, обвързани със средната за страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес