Интензивният политически огън относно закупуването на изтребителите F-16 не спира, след като късно снощи Министерството на отбраната (МО) публикува пълен списък с отговори на поставените от президента Румен Радев въпроси по сделката.
Припомняме, че снощи (24 юли) държавният глава направи обръщение, в което обясни защо налага вето на сделката. Още докато го правеше стана ясно, че ветото му пада на ниво комисия и се очаква окончателно да бъде преодоляно утре, 26 юли, в пленарна зала. Но Радев не е налагал още вето на промяната в Закона за държавния бюджет, с която се финансира сделката – нещо, което финансовият министър Владислав Горанов отбеляза и попита да бъде ли чакано вето и там, като увери, че няма проблем парламентът да работи извънредно, за да преодолее и такова вето.
"Задължителен е нов дебат в Народното събрание, който да даде ясен отговор как са защитени българските интереси по отношение на: Цената за придобиване от 2.2 млрд. лева без ДДС при 100% авансово плащане; Срока за доставка на самолетите най-рано след 4-5 години; Орязания пакет въоръжение, оборудване, обучение и услуги, при който самолетът остава с ограничени способности; Скрити и неуточнени разходи, които България ще плаща впоследствие по отношение на инфраструктура, транспорт, въоръжение, оборудване, обучение, услуги, данъци и такси; промяна на клаузите на договора едностранно от изпълнителя без съгласуване с българската страна по отношение на цени, срокове и обем на доставки и услуги; неустойки на неизпълнение", каза Радев вчера.
Сега Министерството на отбраната публикува 18 страници с отговор точно в насока тези твърдения. Още в началото изрично е подчертано, че изтребителите ще имат многоцелеви способности и ще бъдат напълно оперативно съвместими във въздуха и на земята. Уточнява се обаче, че на по-късен етап ще има въоръжение за поразяване на подвижни и стационарни цели на земята – засега има такова за въздушни цели „във и извън пределите на визуалната видимост”.
Уточнява се и, че първите два самолета ще се ползват за инженерно-техническо обучение на място в САЩ, а всъщност третият и четвъртият ще дойдат в България – в средата на 2023 година. Възможно обаче било да има промяна в графика - защото сега условието е договор да бъде подписан до 31 юли тази година! Припомняме, че ветото бави подписването на договора, а по процедура приет от Народното събрание закон се изпраща на президента за издаване на указ за обнародване. Законът се обнародва в Държавен вестник не по-късно от 15 дни след приемането му.
Що се отнася до възможно оскъпяване на договора, от МО уточняват, че не може да се говори за фиксирана, а за прогнозна цена – 1,265 млрд. долара. МО казва и, че при определени обстоятелства може да има поевтиняване – зависи кога се купуват компоненти, но казва и, че не може сега да даде точна стойност на това какви данъци, такси и мита ще трябва да плати МО по сделката.
Пълният обем на отговорите вижте ТУК!