Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога ще са изборите и какво следва по Конституция?

23 януари 2023, 11:34 часа • 2336 прочитания

След като лидерът на БСП Корнелия Нинова върне неизпълнен третия мандат на президента Румер Радев във вторник, т.нар. парламентарна рулетка се завърта отново и на дневен ред идва чл.99, ал.5 от Конституцията.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Според текста президентът е длъжен да издаде актове, с които да извърши три действия:

  1. разпускане на 48-ото Народно събрание 
  2. назначаване на ново служебно правителство
  3. определяне на датата на следващите предсрочни парламентарни избори

Интересният момент тук е свързан с конституционните срокове. В основния ни закон няма определен точен ден след връщането и на последния мандат, до който президентът трябва да е изпълнил горните три стъпки.

ОЩЕ: Слави Трифонов готви референдум за президентска република

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Експертната гилдия тук е категорична - политолози и конституционалисти отдавна говорят за т.нар. дух на Конституцията, според който се приема, че когато няма зададен точен срок за изпълнение на даден текст, то той следва да се изпълни във възможно най-краткия срок и/или да се следва друг такъв подобен срок. В случая след като партиите, получили трите мандата, разполагат с по една седмица, то следва да се възприеме и 7-дневен срок, в който президентът трябва да влезе в своите правомощия и да изпълни трите акта от чл.99, ал.5.

Кога ще са изборите?

Според Изборния кодекс всички избори, независимо от вида и начина на провеждането им, трябва да се насрочат от президента на републиката не по-късно от 60 дни преди изборния ден. Спрямо това следват няколко опции за дата за изборите, като най-често споменаваните са 26 март и 2 април.

Всичко зависи обаче отново изцяло и само от поведението на президента, в случая Румен Радев. Той има възможността да разпусне в най-кратки срокове парламента, което ще предопредели по-скоро 26 март като възможна дата за вота.

ОЩЕ: Радев обяви кой ще е следващият служебен премиер

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Според други хипотези обаче Радев ще изчака още няколко дни работа на парламента, в които депутатите да разгледат и гласуват няколко важни законопроекта по Плана за възстановяване и устойчивост, без които ще загубим още милиарди от Брюксел. С оглед на това депутатите може да работят и до края на януари, от което ще следва по-вероятната дата за вота да е 2 април.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес