Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Христо Иванов: В Плана за възстановяване липсва темата за енергийната трансформация

03 ноември 2020, 17:01 часа • 2424 прочитания

Проследих внимателно коментарите на Дончев и енергийната министърка за Националния план за възстановяване и устойчивост и нищо от казаното не може да опровергае убеждението ми, че това е посредствен опит за кражба от бъдещето ни. Двамата продължават да повтарят познатите клишета и общи фрази без съдържание.

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията

Трудно могат да убедят някого, че това не е план на хора от миналото, силно напомнящ на периода преди 10 ноември 1989 г. – планове без смисъл и посока, от управляващи, които знаят, че скоро няма да са във властта. Това се казва в позиция на Христо Иванов, съпредседател на Демократична България.

Пак да повторя, внимателният прочит на предложения План за възстановяване и устойчивост, прави очевидно едно – подготвя се ограбване на бъдещ обществен ресурс чрез разпределение към картелите на властта, които да „усвоят“ европейските пари за възстановяване на България след кризата с пандемията. Този план няма ясна цел и фокус, безличен е, безидеен и показва обидно ниска амбиция.

Отсъстват инструменти за икономически растеж и мерки, които да стимулират възстановяването на малкия и средния бизнес, пострадал тежко от противоепидемичните мерки. Голямата липсваща тема е енергийната трансформация и мерките в подкрепа на регионите, зависими от въглища, подчертава Иванов.

Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано

Няма ангажимент за запазване на работните места и доходите на хората; запазване на конкурентоспособността на индустрията и качествено подобряване на околната среда.

В т. нар. „Втори стълб: Зелена България“ е предвидена само една реформа – либерализация на електроенергийния пазар на едро. Ангажимент, който България трябваше да е изпълнила още в рамките на Третия енергиен пакет до края на 2016 г., сега е посочен като основна реформа с перспектива до 2030 г., при условията на действащ Четвърти енергиен пакет и законова норма в Закона за енергетиката, с която е поставен краен срок за пълна либерализация на електроенергийния пазар на едро до 01 юли 2021 г.

Друга реформа в енергийния сектор предложеният план не предвижда. Това е сериозно отстъпление от европейските енергийни и климатични политики. По-важното – това е срамен отказ да се даде възможност на българската енергетика да се модернизира и трансформира, ставайки основа за икономическо развитие и растеж.

В плана, който трябва да даде 10-годишната перспектива на страната ни, не е поставен ключовият въпрос за българската енергетика – как да запазим комплекс „Марица Изток“ като енергийното сърце на България чрез трансформирането му в енергиен комплекс от ново поколение с нова перспектива за работещите хора в региона и съпътстващата индустрия. Това е недопустимо и безотговорно. Защо се прави? Дали защото корупционните пари за АЕЦ Белене не изместват фокуса на интереса на властта от Маришкия басейн?

Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите

Още: Нинова писа двойка на кабинета

Европейската комисия специално приканва България при разработването на националния план за възстановяване и устойчивост да се предвидят мерки в подкрепа на справедлив преход на регионите, зависими от въглища, придружени с ясна стратегия за насърчаване на възобновяемата енергия.

Нужно е решение, което да даде ясна перспектива на Старозагорския регион за развитие и растеж чрез целенасочени инвестиции за трансформация и заетост, образование и чист въздух. Решение, което да запази лидерството на региона сред областите с най-висок брутен вътрешен продукт на глава от населението в страната. Това е възможно, ако България се възползва от всички механизми за финансиране и подкрепа, които Европейската комисия създаде за икономическото възстановяване след пандемията чрез инвестиции в нови технологии и енергийна трансформация. Възможно е, но не и докато тези управляващи чертаят плановете за развитие на страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес