Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Главният прокурор и председателят на ВКС в спор и с допирни точки за случайното разпределение на дела

09 април 2020, 11:38 часа • 5353 прочитания

През настроения на съгласие и несъгласие с председателя на Върховния касационен съд (ВКС) премина главният прокурор Иван Гешев по темата със сигурността на системата за случайно разпределение на дела, става ясно от материал на "24 часа" по темата.

Гешев е съгласен с Лозан Панов и съдия Атанаска Дишева, заради която се стигна до скандал при избора му за обвинител номер едно, че одитният доклад на системата следва да бъде публикуван. Това обаче било решение на наблюдаващия прокурор. Освен това, по мнение на главния прокурор, докладът трябва да бъде публикуван с определени редакции, защото иначе "всеки ученик" можело да влезе в системата, ако го прочете.

Главният прокурор добави, че няма отговор на въпроса защо Лозан Панов не е поискал одит на системата, която е внедрена на тъмно, по негово мнение. Гешев съобщи още, че вчера е получил сигнал от специалистите, които разработват новата единна система на съдилищата, че Павел Андреев, който е системен администратор на ВКС, е дал достъп до нея на "Смарт Системс 2010". Това е фирмата, която е разработила централизираната система през 2015 г.

Оказа се, че Павел Андреев е добре познат и на правосъдния министър Данаил Кирилов, който през юли 2019 г. присъства в ВКС на случайно разпределение на дела с търговската колегия. "Който отиде дам - пак ще се срещне с лицето Андреев и ще бъде уязвен", каза Кирилов. След него главният прокурор, отново взе думата и каза, че си оттегля въпроса относно Павел Андреев, но пък остава вторият проблем. А именно - какво се е случило тези 5 години и дали тази система е била инсталирана под натиск от един министър на правосъдието, който се е казвал Христо Иванов.

"Главният прокурор може да ме попита защо не съм гласувал за него", отговори Панов.

Атанаска Дишева пък влезе в пререкания с Данаил Кирилов, който заплаши да спира връзката към нея, ако повтаряла едно и също. Дишева е категорична, че не е имало хакерски пробиви в системата, а колежката ѝ Олга Керелска, която също гласува против Гешев при избора му за главен прокурор, попита нормално ли е одитът на системата да струва 20 000 лева, а самата система - 12 000 лева.

Припомняме, че съгласно представените от прокуратурата заключения за одита всеки с електронен подпис е можел да влезе в системата.

Заседанието на Пленума се провежда чрез видеоконферентна връзка. Под закрити врата се разбира да се изключат мониторите и да не се предава онлайн.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес