Задължителното гласуване е сериозна крачка назад в демокрацията. Това каза в интервю за Радио „Фокус’’- Велико Търново политологът проф. Тодор Галунов във връзка с приетите на първо четене промените в Изборния кодекс, с които се въвежда задължителното гласуване. Той подчерта, че в миналото задължителното гласуване в България има своята лоша изборна традиция.
"Въведено е през 1919 година, по времето на коалиционното управление на Александър Стамболийски, и резултатите са доста лоши. Те показват едно изкуствено повишаване на изборната активност, което не е в интерес на това, което наричаме демокрация", отбеляза политологът.
По думите му, този модел показва, че в България в момента има някакъв проблем с демократичното развитие, и всякакъв ход изкуствено да се повдига изборната активност не прави чест на българския политически модел.
"Все пак сме вече 26 години в т. нар. "преход към демокрация" и гражданите нямат нужда от насилствено подкарване към изборните урни. Анализите на българските практики през периода, когато вотът е бил задължителен, показват, че той винаги е в интерес на големите партии, особено на най-силната партия или на тази, която в момента е с най-висок рейтинг", посочи проф. Галунов.