Докато не бъде избран председател, не може да започне да функционира Народното събрание. Това каза пред БНР преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
"Беше нарушено неписаното правило още миналата година, когато представител на ИТН, които бяха втори след ГЕРБ, беше избран за председател на Народното събрание. И сега е възможно да се стигне до такъв резултат", коментира тя по БНР.
Няма пречка ПГ или отделен народен представител да издигнат кандидат, допълни тя. Председателят се избира с обикновено мнозинство, уточни конституционалистът.
"Мандатът на цялото Народно събрание като орган тече от изборния ден, но за да може всеки индивидуално да участва в работата на НС, трябва първо да положи клетва. Тя, освен символно значение, има и конституционно – от елементарното гласуване, до възможността да се легитимира като народен представител", поясни доц. Киселова.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
В момента няма парламентарни групи. Сред учредяването на НС всеки народен представител заявява до председателя да се включи в парламентарна група, посочи тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
"Народните представители трябва да се научат освен да слушат другия, и да го чуват", каза още преподавателят. Относно предварителните срещи между отделните партии в парламента преди полагането на клетва доц. Киселова изрази надежда "да не гледат на всички тези срещи като на предизборна кампания".
Според доц. Киселова следва да е ясно с какъв мандат отиват Плевнелиев и Паси да преговарят с политическите партии.
"Беше замислено като усилие да се стопят част от ледовете между политическите партии, но те се увеличиха, тези ледове." Част от законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост не са безспорни и трябва да се започне по онези, по които има по-голямо съгласие, отбеляза в заключение конституционалистът.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи