"Не мисля, че са много хора, които Радев е назначил в предишните си три служебни правителства и са избрали пътя на политиката. Радев е човек на динамиката и предполагам, че ще извади нови лица", това сподели преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова за Actualno.com във връзка с връчения трети мандат за съставяне на правителство в рамките на 47 парламент на БСП, както по темата и кога биха могли да бъдат парламентарните предсрочните избори.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
За Киселова най-ярките политически фигури от служебните кабинети са се включили активно, но може да се очаква, че част от хора, които са били и в предишните служебни правителства на Радев, отново ще влязат в бъдещо служебно правителство.
След като парламентарната група на БСП получи третия мандат, те от своя страна трябваше да предложат кандидат, на който президентът да връчи проучвателния мандат, за да се опита да състави правителство. Това се оказа Георги Свиленски, който обаче до момента по никакъв начин не е обсъждан като бъдещ кандидат-премиер. Според доц. Киселова, "първият знак ще бъде кой ще е кандидатът за министър-председател". Едва след тогава може да се говори за приоритети на евентуалния кабинет, допълва още преподавателят по конституционно право.
Според Киселова връченият мандат от Радев на БСП не е усилие парламентарната група да се провали, а точно обратното. Третият мандат може да охлади "малко горещия тон, на който станахме свидетели".
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Дали до 25-ти юли БСП трябва да представи проектокабинета си?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
Според преподавателя по конституционно право между юристите има спор как се разполагат сроковете. Единият прочит е, че президентът има 7-дневен срок по смисъла на 3 ал. чл. 99, че президентът трябва да определи и парламентарната група, а тя от своя страна кандидата. Другият вариант е президентът да определи групата, групата да има 7 дни да определи кандидата за премиер и той да има още 7 дни, за да представи структура и състав на бъдещия кабинет. Това може да се окаже по-вероятно.
Ако предложения министър-председател се върне с неуспешен проучвателен мандат, държавният глава ще бъде вече в задължение да разпусне Народното събрание. Експертът споделя, че е разумно Румен Радев да разпусне Народното събрание считано от 2 август, за да може да се проведат изборите на 2 октомври.
Влиза ли в правомощията на служебен кабинет да стартира разговори за нов дългосрочен договор с "Газпром"? Ако няма мнозинство в следващия парламент, експертно правителство или коалиция на малцинството ще бъде ли възможно?
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Всички тези отговори може да чуете от доц. Киселова във видеорепортажа.
ОЩЕ: Нинова потвърди тезата на доц. Киселова на практика