Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мит ли е прочистването?

23 април 2021, 10:19 часа • 769 прочитания

В областта на здравната грижа все повече се шири убеждението, че не се налага да взимаме специални мерки за детоксикация, защото тялото се пречиства по естествен начин. Някои практикуващи стигат още по-далече, като казват, че прочистванията всъщност не постигат целта си. Това е просто враждебна реакция спрямо извършвани в миналото (и настоящето) прочиствания, които не са ни били от полза – безразсъдното популяризиране на прахчета, книги и програми, които не са били съобразени с механизмите и нуждите на тялото. Затова диетолози, специалисти по здравословно хранене и други експерти се опитват да предпазят здравето на пациентите си, като ги учат, че естествените прочистващи процеси на тялото са достатъчни – без да осъзнават, че съветите им не се базират на достоверна информация. Тези практикуващи нямат познания за начина, по който функционира тялото, що се отнася до детоксикация.

Експертите не разбират, че ние сме изправени не само срещу токсините на ежедневието. Имаме си работа и с патогени, които се се разпространяват с голяма скорост сред населението, причинявайки автоимунни и други заболявания и при млади, и при стари. Изложени сме на токсични тежки метали, пестициди, хербициди, разтворители, петролни деривати и други съвременни химични отрови, които са неизменна част от живота ни.

Специалистите, които твърдят, че нямаме нужда от детоксикация, не разбират и това, че високомазнинните храни, които почти всички консумираме – било от стандартно меню, посредством „балансирани“ диети, чрез интуитивно хранене, модерни палео и кето режими или хранене на растителна основа с акцент върху ядковите масла и соята – затрудняват естествения процес на детоксикация. Мазнините сгъстяват кръвта, а това пречи на тялото да се прочиства. Много известни личности, диетолози, експерти по здравословно хранене, здравни консултанти, доктори и други практикуващи дори препоръчват високопротеинови диети, без да си дават сметка, че голямото количество протеини автоматично означава голямо количество мазнини. Фъстъченото масло, ядките, сьомгата, яйцата и пилешкото имат високо съдържание на мазнини. Така се възпрепятстват процесите на детоксикация, за които именно тези специалисти твърдят, че са достатъчни да ни поддържат в добро здраве.

Не може да имаме и двете. Не може да казваме на хората да си пълнят кръвта с мазнини, което пречи на черния дроб ежедневно да се освобождава от отровите по естествен начин, и в същото време да твърдим, че е излишно да предприемаме прочиствания. Колкото и здравословна да изглежда една препоръчана диета, защото изключва готовите, пържените и преработените храни, ако в нея се набляга на мазнините и протеините – без значение дали от животински или растителен произход, била тя кето, палео, веган или наречена с друг термин диета, – свръхтоварът от мазнини ще доведе до понижена чернодробна функция.

Сред целия този хаос хората трябва да знаят поне, че предотвратяваме сгъстяване на кръвта като консумирама повече плодове, зеленчуци, листни зеленчуци и по-малко мазнини. Това е единствената възможност да се изчистваме от токсините, които тялото създава като естествен вторичен продукт и отпадък от вътрешните процеси, без да отчитаме изчистването от външните токсини, на които ежедневно сме изложени.

Когато черният дроб функционира по-бавно заради мазнините, се налага сърцето да изпомпва кръв по-усилено. Наличието на много мазнини в кръвния поток означава и минимално количество кислород в нея, което благоприятства развитието на патогените. Токсините навлизат и в излишните мастни клетки, които се натрупват около органите, когато човек стигне онази възраст, в която не може да спортува по два часа дневно, както е правел преди – и когато избягването на преработени храни не е достатъчно да спре образуването на паласки около талията. Здравните експерти нямат представа за тази епидемия на понижената чернодробна функция, затова за виновник се смята не възхваляваната твърде много години високомазнинна диета, а „забавеният метаболизъм“ и хормоните.

По-лошото е това, че твърде често известни личности и специалисти, които с изявленията си се опитват да развенчаят „мита“ за прочистването, не разбират през какво минават хронично болните. Те не знаят какво е да ходиш от лекар на лекар и да получаваш поредната диагноза – или поредната липса на диагноза – а все така да оставаш без отговор. При такова положение детоксикацията е крайно необходима. Човек трябва да знае истината за патогените и токсичните тежки метали и как да ги премахне от тялото си, за да се възстанови от хроничните симптоми и страдание.

Представете си какво е да имате хронично заболяване – а може би много добре знаете какво е. Какво е да гледате как някой тренира по един-два часа на ден и по тялото му няма видимо излишни мазнини? Какво е да ви кажат, че и вие можете да постигнете същото, ако станете от дивана, отидете на фитнес и започнете да пиете протеинов шейк? Че ако се чувствате неспособни да го направите, причината е във вас – че имате някакъв емоционален проблем или негативна нагласа? Че явно не мислите достатъчно позитивно и по правилния начин? Ето какво чуват хората. Казват им, че не е необходимо да се прочистват – трябва да следват програма за овладяване на ума. Казват им, че сами си създават проблемите и болестите, че вината е у тях. Така това множество, всички онези, които живеят с хронични симптоми, започват да поставят под съмнение собствения си разум.

Мит ли е прочистването? Не. То е от жизненоважно значение за всеки, който е загрижен за здравето си. Детоксикацията е работеща техника за борба с отровите на модерния ни свят, стига да я направите по правилния начин.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес