Няма как да се очаква безпристрастно разследване по “Осемте джуджета“ и “Нотариуса“. Не може обективно прокурори да разследват началниците си, които по административен път са им разпределили преписките. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ старшият правен експерт на Антикорупционния фонд адвокат Андрей Янкулов:
Още: Христо Панчугов: Няма български гражданин, който да уважава случващото се в парламента (ВИДЕО)
Още: МВР потвърди за патрулки до "Осемте джуджета", но не е доказано да са го пазили
“Няма как да се очаква безпристрастно разследване, защото първото и необходимо условие за едно качествено разследване е то да бъде безпристрастно. Да не бъде фокусирано само там, където е удобно на разследващите, а други неща да бъдат прикривани. Така че докато това не може да се очаква, а то не може да се очаква именно заради обвързаностите потенциални, няма как да стане каквото и да е особено добро.
Как прокурори ще разследват своите началници? Бившият Гешев и настоящият Сарафов?
Още: Бойкоти, бюджет, икономика: Какви са рисковете пред управляващата коалиция? (ВИДЕО)
Още: Д-р Стойчо Кацаров: Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Анонимен свидетел срещу Сарафов е получил заплаха, само един прокурор е знаел самоличността му
“Това е най-големият проблем всъщност. То дори не толкова за върха на прокурорската пирамида – Сарафов, защото той потенциално подлежи на разследване от един независим механизъм, който наскоро беше създаден.
Още: И срещу лекари се водят дела-шамари: Говори уволнената от “Майчин дом“ д-р Елена Георгиева (ВИДЕО)
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Но проблемът е, че всички останали замесени магистрати, те и казусите са свързани, те пък остават на разследване по общия ред. Общият ред е Софийска градска прокуратура, която разследва магистрати. А има достатъчно данни, а дали те са основателни или не са, е въпрос именно на това разследване. Но има съмнения за потенциални обвързаности и на ръководството на градска прокуратура, и на част от ръководството на апелативна прокуратура с тези мрежи.
Още: Проверяват свързан ли е Борислав Сарафов с "Осемте джуджета"
Още: Теч на журналисти: Михаил Дюзев разкри пред Actualno защо напусна "Дарик" (ВИДЕО)
Още: Кристиан Вигенин: Ще избера партията пред европарламента, ако стана лидер на БСП (ВИДЕО)
При това положение няма как обективно да се очаква, че прокурори от тази градска прокуратура ще разследват непосредствените си административни ръководители. Които пък са ги определили , да, на случаен принцип, но са ги определили да се занимават с този казус като част от отдел “Специализиран“ в градска прокуратура. Хората, които са от отдел “Специализиран“, се посочват там от административното ръководство на градска прокуратура. Преписките в отдел “Специализиран“ се разпределят там от административното ръководство на градска прокуратура. Как може да се очаква да има безпристрастно разплитане на тези истории за мен е въпрос, който има еднозначен отговор: Не може да се очаква.“
Още: „Правосъдие за всеки“ виждат задоволството на Сарафов от срещите му с Пепи Еврото
От видеоматериала ще научите още:
- Защо Делян Пеевски каза, че името на Андрей Янкулов е спрягано за главен прокурор;
- Какво означава арестът на скитника “Червения пират“, заплашвал магистрати и политици;
- Истински и важен ли е списъкът на Атанас Атанасов с магистрати-посетители на клуба на “Нотариуса“.