Служебният министър на икономиката Никола Стоянов заяви в свое интервю, че "ако няма приет бюджет и не се приеме закон за удължаване на предишния, от следващия понеделник държавата няма да може да разплаща нищо – заплати, социални плащания". Мнението си той изрази в неделя, а в понеделник видяхме иновативно, неочаквано решение от първите две партии за управление на страната.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Притиснати в стената от липсата на бюджет ли взеха това решение или е случайно съвпадение? Ще останат ли пенсионерите без пенсии и хората в държавната администрация без заплати? В Студио Actualno поканихме финансиста д-р Пламен Иванов.
"Не мисля, че причината е само липсата на бюджет. Сватбата се случи по редица обстоятелства - основен фактор бяха действията на прокуратурата, сътресенията в съдебната власт. Другият фактор е - безспорно ако отидем на избори, резултатът няма да е по-различен", коментира Иванов.
По думите му чисто теоретично е нормално двете най-големи партии, като махнем всички други фактори, да си взаимодействат: "По този начин ще могат да се контролират, очертавайки една глобална рамка за движение".
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Той уточни, че този модел на управление в никакъв случай не е нещо ново и непознато и даде пример с Румъния, която се управлява на подобен принцип. Споде него обначе остават редица въпроси: Защо да 9 месеца, защо председателя на НС се смяня на три, защо се разбраха чак сега?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Пенсионерите ще останат ли без пенсии?
"Изказването на на министъра на икономиката не кореспондира с реалността... В последните месеци се нагледахме на случайно попаднали хора в политиката и по студията на публичното говорене. Техните стимули опеделено започват да задават въпроси по отношение на тяхната компетенция... Дали търси отзвук от медиите, последваща политическа кариера - всичко друго, но не и реалността". Така финансистът коментира изказването на служебния министър Никола Стоянов, че от следващия понеделник държавата няма да може да разплаща нищо, ако няма приет бюджет.
И уточни:
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
"В същия казус бяхме в началото на годината, когато приетият бюджет с опеделена дата свършва и трябва да влезем в нов бюджет за 2023 г. Тогава се взе решение да останем със стария за определен период от време. Във този период от време, който беше планиран и гласуван, се предполагаше, че ще има ново правителство - редовно, не служебен кабинет, който вече да тръгне да изпълнява политики. Тъй като този процес продължи, чисто и просто този срок изтече. Трябва да се вземе или решението да продължим по стар бюджет или да приемем нов. Дори след сватбата от вчера най-вероятно няма да успеят, тъй като процесът по гласуване на бюджет отнема между 5 и 6 седмици. Едното решение е да се гласува продължение от 6 месеца или да се гласува продължение на бюджета до приемането на новия. Няма вариант да не се изплащат пенсии или заплати, въпросът е на едно решение".
Попитан дали има вероятност с управлението на ротация, след като изминат 9 месеца - едните да кажат на другите - "оправяйте се", той отговори:
"Картинката започва да става интересна, но и смешна. Станаха повече вождовете, отлколкото индианците". За премиерите ясно, но министрите - ще ги ротираме ли или не? А администрацията по министерствата? Дали те няма да съботират управляващите и да чакат да минат 9 месеца, за да дойде "техния човек" и да си довършат започнатото?"
Цялото интервю вижте във ВИДЕОТО:
Още: Историк: Нашето общество се стреми към авторитаризъм (ВИДЕО)