Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гласуваме на венецуелски машини, изхвърлени от Европа

22 април 2019, 12:20 часа • 14809 прочитания

Ще има ли машинно гласуване у нас някога, какви са предизвикателствата пред това и как се избира изпълнител на обществена поръчка за наемане на нужната техника? По тези и други въпроси Actualno.com разговаря с инж. Александър Чобанов, чиято фирма се яви с оферта на обявената от Централната избирателна комисия (ЦИК) обществена поръчка за наемане на 3000 машини с инсталиран софтуер за електронно машинно гласуване, чиято стойност е 7,5 млн. лв. без ДДС.

Още: "Няма да има кабинет": Джема Грозданова за сценария Борисов - президент с подкрепа на Пеевски (ВИДЕО)

Още: Кабинет на малцинството със "златния пръст" на Доган: Сценарий от Кристиян Шкварек (ВИДЕО)

Г-н Чобанов, на 18-ти април в ЦИК се проведоха преговорите за наемане на машини за гласуване, но все още няма публикуван протокол. Как минаха те?

Новината не е никак добра за България. Българите ще гласуваме на венецуелските машини "Смартматик", минали през Холандия. Двете фирми освен нас - "Сиела норма" и "Лекс БГ" - които се явиха на конкурса, предложиха една и съща машина. А това са машините, които в Европа отказват да ги ползват, след провалите в изборите в Холандия, Белгия и не знам още къде по Европа. Това са машините, които се поддават на хакерски атаки, на зловреден софтуер и които ги смачкаха с валяк. Имаше такова видео в Холандия. Така че това евентуалният изход от преговорите.

А Вие какво предлагахте?

Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)

Още: "ИТН и БСП за мен са изгорели”: Татяна Дончева с детайли около преговорите за кабинет (ВИДЕО)

Българските машини, които са готови за изборите и единствено чакахме да дадем старт за производство, имат авторски софтуер, писан от българи. Ние гарантираме, че няма никакъв зловреден софтуер. Предложихме даже да отворим нашия софтуер, да е "open source". Това означава да го покажем на света и всеки, който разбира, да установи, че няма лоши "бръмбари". По този начин се гарантира сигурността на машината. Но "Информационно обслужване", които бяха консултанти, и лично г-н Александър Танев - техен представител, са изработили едни изисквания, които бяха публикувани на 10-ти април, преди 7-8 дена. И сега искаха да видят машините с включените изисквания, което е абсолютно невъзможно. Заявих, че Бил Гейтс да дойде с негови 100 човека, няма да е в състояние да изработи от 10-ти до 18-ти април машини с тези изисквания и за тестване на софтуера, който изисква поне 20 програмисти да работят в продължение на три месеца. Това сътвори "Информационно обслужване" и смятаме, че това е компания, която обслужва "Смартматик".

Тежки обвинения отправяте?

Не само тежки обвинения отправяме, а чакаме да излезе решението и ще подадем в Административния съд жалба, защото това не може да продължава. Тези лобистки истории в такъв деликатен момент - избори, са недопустими. Първо, не казаха кой е направил тези изисквания. Искам да изразя възхищението си от комисията, която работеше по избора на тези машини, с председател Ерхан Чаушев. Тези хора изразиха страхотно съжаление, че българската машина трябва да бъде отхвърлена, но консултантът от "Информационно обслужване" (бел. ред. - ръководител на фирмата е известният особено по сутрешните телевизионни блокове проф. Михаил Константинов) настояваше само по техните спецификации да се работи. Ние предложихме алтернативен софтуер. Предложихме много по-голяма сигурност. Но дадените параметри са измислени, за да бъде елиминирана българската машина. Нямаме друго обяснение.

Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)

Още: Апетитът на Ердоган в Сирия и каква ще е съдбата на Асад: Анализ на Тайфур Хюсеин (ВИДЕО)

А как ще коментирате техническите изисквания за софтуера, подлежащ ли е на хакерски атаки?

Абсолютно! Изисква се софтуер, който е три пъти по-дълъг от софтуера на машината, за да правят тестове с него. Ако дойдат грамотни хора от "Майкрософт", за да правят тези тестове, им трябват минимум три месеца да пишат софтуер, който да тества този софтуер. Това е абсурдно. Второто абсурдно изискване е за криптиране на всички процедури, които трябва да изпълни вграденият софтуер. Ще дам един пример, за да бъда разбран. Колкото повече софтуер има в областта на криптирането, толкова машините не стават по-сигурни - нито от гледна точка на хакерски атаки, нито на използването. Боингите летят от над 50 г. Сега ги напълниха със софтуер и те започнаха да падат. Някой ще каже: "Много елементарен пример". Напротив, това е доказателство, че софтуерите помагат, но с тяхната необходимост. Когато едни устройства като машините за гласуване се пренаситят, ще стане като с винетките. Предполагам, че там също има участие на хора, недостатъчно грамотни. Ние предложихме алтернативни процедури, които гарантират на 100% сигурността на вота, но "Информационно обслужване" в лицето на Александър Танев не искаше да ни чуе.

Какво имате предвид?

В дадения ни протокол не е записано нито едно от нашите предложения. А ние патентоваме в момента сейф вътре в машината, който да пази изборните резултати на хартия. Това го няма никъде в света. Ние го измислихме заради българските трудности в условията на гласуване. И това го правим с акад. Воденичаров, който е един от колосите в българската наука. След преговорите имаше протокол, в който няма думичка по този сейф. Станев единствено питаше по неговите параметри, които са абсолютно вредни. Имаме становище на хора, които се занимават с криптиране на документации и работят за една от най-големите държавни институции на САЩ. Те ни написаха ужасяващо мнение. В заключението им се твърди, че ако се приложи този софтуер, който е публикуван в документацията, машините ще бъдат несигурни и вредни за използване.

А как приемате факта, че двама конкуренти в поръчка, каквито са "Лекс БГ" и "Сиела Норма", се явяват с един и същ договорен партньор - "Смартматик"?

Не искам да говоря лошо за тези две фирми, познавам ги и мнението ми за тях е добро. Предполагам, че има тактика - ако не спечели единият, да спечели другият. Едната даже беше дала много по-висока цена, за да спечели другата. За пореден път влизаме от скандал в скандал. Не мога да разбера докога в България ще се допуска въздействие върху такива много деликатни въпроси от монополиста "Информационно обслужване". Тя според мен е вредна за България. Където и да погледнете, навсякъде е "Информационно обслужване". Тези спецификации, измислени от тях, дори начинаещ програмист да ги погледне, вижда, че е абсурдно за изпълнение. Нас ни отхвърли не комисията, а Александър Станев. Той пишеше протокола. Аз не мога да разбера как един консултант може да пише протокола във връзка с нашето участие пред ЦИК. Абсурд след абсурд.

Вие подписахте ли го?

Сега правя възражение върху моя подпис и искам да го оттегля, защото нямах възможност даже да го прочета. Чакахме цял ден от 10 часа сутринта, ние бяхме втори и приключихме към 21 часа вечерта, а протоколът беше сбъркан, че сме били първи. Искахме да го коригираме. Комисията се разбърза и аз го подписах, за да не спирам процеса, защото осъзнавам, че България трябва да има машини. И съм съгласен, ако беше някоя друга машина, не "Смартматик", бих я подкрепил. България трябва да си направи харакири с тази машина. И се учудвам, че сериозни фирми като "Сиела Норма" излизат с тях. Вярно, те бяха докарали 500 машини за президентския вот. Търсихме протокола за резултатите от гласуването чрез тях, не можахме да го намерим. Те предлагат същата машина и сега. Появи се и фирма "Лекс БГ", също свързана със "Сиела Норма", защото едната прави сборниците със закони, а законите им идват от другата. Аз предполагам, че добронамерено са тръгнали в това участие. Ако беше американска машина, бих го приел. Но в момента цялата ми същност се бунтува, защото елиминираха българската машина за гласуване, защото тя можеше да гарантира изборите. И още повече с хартиения финален протокол, който никой не може да промени - нито в РИК, нито в ЦИК, така се заковават резултатите. Но това не се хареса. По този начин "Информационно обслужване" обслужи да нямаме истинските резултати от изборите.

Инж. Александър Чобанов е с създател на Национално училище по роботика "НУР БЪЛГАРИЯ" и председател на управителния съвет на научно сдружение в обществена полза „Математици, информатици и роботици без граници".

Фирмата му „Българските машини за гласуване“ ЕООД се яви с оферта на обявената от ЦИК обществена поръчка за наемане на 3000 машини с инсталиран софтуер за електронно машинно гласуване, чиято стойност е 7,5 млн. лв. без ДДС.

Другите две фирми, участници в надпреварата да осигурят машините, са „Лекс БГ“ ЕАД и „Сиела Норма“ АД. Интересен факт е, че в качеството им на конкуренти те представят Единен европейски документ за обществени поръчки (ЕЕДОП) за сключен предварителен договор за представяне на ресурси от една и съща компания – „Смартматик Интернешънъл Холдинг Б.В.“, ситуирана в Холандия. Разликата между тях е в това, че „Сиела Норма“ има и предварителен договор с „Контракс“ АД.

Офертата на „Българските машини за гласуване“ ЕООД е била отхвърлена. Така на финалната права са две компании, конкуриращи се машините на един производител. Единствен критерий за избора е най-ниска цена.

Интервю на Анита Чолакова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес