Кампанията "Ние броим врабчетата 2" беше извършена в 331 локации в 90 населени места в страната. Това каза за Радио „Фокус“ – Пирин Димитър Попов, председател на „Българско дружество за защита на птиците“ - Гоце Делчев. Той посочи, че за разлика от пилотната кампания, която се е провела миналата година, тази година тя е била с месец по-късно.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
"Тази кампания на база събраните данни имаше за цел да разкрие закономерностите в разпространението на трите вида врабчета, които се срещат в нашата страна, както и предпочитаните от тях места и условия за хранене и размножаване, но не и да отчита точния брой на врабчетата в страната", отбеляза Попов.
Той обясни, че резултатите вече са сигурно доказателство, че тези дребни птици, които са постоянни обитатели на градската среда дълги години, избягват големите градове и особено най-шумните в тях места, тъй като не са в състояние да чуят писъците на своите малки и често пропускат храненето им, заради което те умират. По думите му това е една от причините за намаляването на врабчетата.
"Те са показател за състоянието на средата, в която живеем. Ето защо това проучване е важно, но нека да отбележа, че то се прави изцяло от доброволци. Знаем, че доброволците са хора, които отделят от своето свободно време, а понякога дори и от собствените си средства, за да могат да бъдат полезни за някоя благородна кауза, а защо не в рамките на 10 минути да преброят врабчетата и да ги регистрират на специално създадения сайт за това от Българското дружество за защита на птиците – vrabcheta.bg", коментира Димитър Попов. Той обяви, че 4071 врабчета са регистрирани на този сайт.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята