Около 40% от хората в зряла възраст могат редовно да си припомнят и разказват сънищата си. Ново изследване на университета Нотр Дам (САЩ) показва, че това влияе на живота ни. Оказва се, че когато хората си спомнят сънища, те често намират връзка между сънищата и живота си. И това разбиране променя начина, по който хората мислят, чувстват и действат в работата. Изследването е публикувано в Academy of Management Journal.
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
„Откриването на връзка между сънищата и реалността прави стресовите фактори в работата по-малко плашещи, повишавайки устойчивостта и продуктивността през целия работен ден“, каза Кашър Белинда, водещ автор на изследването.
Сънищата на човека са свързани с пътуване във времето, твърди сомнолог
Учените провели три изследвания, в които събрали около 5000 сутрешни разкази за сънища от офис служители. Оказало се, че преразказването на сънища и намирането на връзката им с реалния живот понякога може дори да компенсира физиологичните последствия от лошия сън.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
На пръв поглед изглежда, че сънищата нямат много общо с работата. Повечето хора обаче си спомнят сънищата, които са имали сутрин, малко преди началото на работния ден.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
„Независимо от личните ни представи за сънищата тези преживявания проникват в живота ни наяве и му влияят, включително на това колко продуктивно работим“, казва ученият.
Добрият сън обаче е много важен. Съновиденията възникват на всички етапи на съня, но най-ярките – тези, които е най-вероятно да имат смисъл и да бъдат запомнени – се случват по време на фазата на бързия (REM) сън. REM сънят настъпва в края на цикъла на съня, тоест достатъчният и качествен сън ще ви помогне да извлечете максимума от своите съновидения.
Знаете ли кога не се сбъдват сънищата?
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
„Освен това водете дневник на сънищата си, така че смислените сънища да останат с вас“, казва Белинда.
Освен сънищата други фактори, които подобряват работната атмосфера и повишават производителността, според авторите на изследването включват любуването на природата, изкуството, слушането на музика и общуването с висшето ръководство.