Биолози от Япония за първи път успешно приложиха стволови клетки от „препрограмирана“ кожа за връщане на зрението на 70-годишна жена, страдаща от дистрофия на ретината. Учените са разказали за своя успех на ежегодната среща на Асоциацията за изучаване на зрението и офталмологията в Сиатъл.
Според текущите оценки на Световната здравна организация на нашата планета живеят около 20-25 милиона души, страдащи от слепота, възникнала в резултат на увреждане или разпадане на фоточувствителните елементи на ретината.
В последните десет години учените активно работят над създаването на технологии, позволяващи да се възстанови ретината със стволови клетки, а също и с кибернетични протези, способни да я заменят.
Преди две години молекулярни биолози под ръководството на Масайо Такахаши от института RIKEN (Япония) за първи път успяха да отгледат пълноценна ретина, използвайки „препрограмирани“ стволови клетки, създадени от кожата на мишки. Те доказаха, че такава ретина е способна коректно да приема светлината и да предава сигнал в мозъка.
Убедили се в своята методика, Такахаши и колегите му още през 2014 година присадили малък фрагмент от пигментен епител, отгледан от стволови клетки, в очите на жена, страдаща от дистрофия на макулата.
Експериментът завършил успешно, но учените не съобщили за неговото повеждане, тъй като не били уверени дали новата ретина няма да бъде отхвърлена и колко дълго ще живеят нейните клетки в окото на жената.
„Имплантираният пигментен епител живее вече повече от година и половина и все още не сме открили никакви следи от отхвърляне или – обратно, от растеж в други области на окото. Постигнахме главната цел на този експеримент“, казва Такахаши, цитиран от РИА Новости.
По думите на самата пациентка зрението ѝ се е подобрило значително – тя е започнала по-добре да вижда света и периферното ѝ зрение се разширило съществено. Както подчертават учените, това не е пълно възстановяване. И все пак то дава шанс на хора с увредена ретина повторно да видят света със собствените си очи.