Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вредно ли е храненето през нощта – отговаря ново изследване

16 ноември 2024, 08:05 часа • 4893 прочитания

Изследване, публикувано в списание Diabetologia, е установило, че храненето през нощта може да увеличи риска от хронични заболявания. Работата е извършена от изследователи от Университета на Южна Австралия по примера на работници, които работят нощни смени. В шестдневния експеримент се включили 55 възрастни с нормален индекс на телесна маса.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Опасно ли е храненето през нощта?

Участниците били разделени на три групи: такива, които не се хранели с нищо през нощта; такива, които си хапвали, и такива, които се хранели с пълноценна храна. Всички те бодърствали през нощта и спели през деня в продължение на четири дни, на петия възстановявали нормалния си режим на сън и хранене, а на шестия били изследвани за нивата на кръвната захар.

Участниците, които се хранели по време на нощната смяна, имали значително по-лош глюкозен толеранс в сравнение с тези, които гладували през нощта.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

„Открихме, че при тези, които ядат през нощта, нивото на глюкоза в кръвта нараства, докато хората, които гладуват през нощта, се наблюдава повишена секреция на инсулин, което помага за поддържане на нормални нива на захарта“, казва професор Леони Хейлброн, един от авторите на изследването.

Известно е, че при тези, които работят нощни смени, по-често се срещат диабет и сърдечни заболявания, те по-често имат наднормено тегло. Изследването предполага, че времето на хранене може да играе ключова роля за появата на тези проблеми. Инсулиновата чувствителност беше нарушена при всички участници в изследването. Това допълва доказателствата, че бодърстването през нощта влошава метаболизма на глюкозата.

Синдром на нощното хранене: Признаци, симптоми и как да го преодолеем

„Когато се храните, организмът отделя инсулин, който помага да се усвои глюкозата. Ако се развие инсулинова резистентност, глюкозата се усвоява по-лошо, което може да доведе до диабет. Яденето основно през деня може да бъде проста мярка за подобряване на здравето“, обяснява ръководителят на изследването професор Сиобан Банкс.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес