Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Варварите в римската епоха влизали в битка в наркотичен транс

14 декември 2024, 09:28 часа • 1538 прочитания

Когато германските воини се впускали в битка през римската епоха, те може да са го правили под въздействието на внимателно дозирани стимуланти. Ново изследване открива интригуващи доказателства за потенциална употреба на наркотици на древните бойни полета, проследявайки корените ѝ до малки инструменти и мощни растения.

Война, инструменти и стимуланти

Археолозите отдавна се възхищават на изобретателността на древните воини – от техните оръжия до техните тактики. Но това изследване въвежда нов елемент в уравнението: фармакологична стимулация. Изследването е проведено от Анна Ярош-Вилколазка, Анджей Коковски и Анна Рисяк в университета Мария Склодовска-Кюри в Полша. Техните открития се фокусират върху малки, подобни на лъжица метални принадлежности, открити в над 241 археологически обекта, свързани с военни гробове в цяла Европа, датирани между I и IV век от н.е. Смята се, че тези лъжици, прикрепени към колани, са служили като дозатори за стимуланти, консумирани от воините преди битка.

В търсене на изгубеното наследство на Александър Македонски: разкопки на Омирови герои

Тези метални инструменти, обикновено не по-големи от няколко сантиметра, често са откривани заедно с оръжия и други елементи от военно оборудване. Инструментите били прикрепени към колани – любопитни аксесоари за предмети, които не играят функционална роля при задържането на колана. Но близостта им до оръжия и други признаци на война предполага инструменти, подпомагали по някакъв начин боеца във войната.

Praehistorische Zeitschrift

Изследователите смятат, че тези лъжици са били използвани за измерване и дозиране на стимуланти. Те потенциално биха могли да помогнат на воините да преодолеят страха, да издържат на физическо изтощение и да подобрят фокуса по време на битка.

Инструментите били каталогизирани и разделени на типове въз основа на техния дизайн и материал, разкривайки интригуващ модел: разпространението на стимулантите е било по-високо в региони, известни с интензивни военни действия.

Какви са били тези стимуланти? Въз основа на ботанически изследвания и археологически свидетелства, изследването предполага вещества като опиумен мак, марихуана и халюциногенни гъби. Всяко от тези вещества имало уникални ефекти – от притъпяване на болката до повишаване на агресията. И вероятно са били поглъщани с ритуална точност.

Учени откриха какво е довело до падането на Римската империя

Химически кураж на бойното поле

Използването на стимуланти във военни действия не е безпрецедентно. Исторически разкази от Червената армия през Втората световна война до гръцките хоплити разкриват войници, търсещи химическо облекчение от страх и умора. Но доказателствата за подобни практики сред така наречените варварски общности в Северна Европа са оскъдни.

Praehistorische Zeitschrift

Все пак изследователите твърдят, че консумацията на стимуланти може да е била основна стратегия за поддържане на издръжливостта и потискане на страха. Смесени с алкохол, тези съединения може да имат мощни ефекти, като същевременно минимизират риска от предозиране – задача, улеснена от прецизното дозиране, което позволяват тези малки лъжички.

„Ние предполагаме, че тези лъжици са част от стандартния комплект на воина, което им позволява да измерват и консумират стимуланти в разгара на битката“, пишат авторите. Връзката със стимулантите се простира до местата за жертвоприношения в Южна Скандинавия, като Илеруп. Там самият обем инструменти, свързани със стимуланти, предполага, че тази практика не е била изолирана, а широко разпространена сред армиите от епохата.

Хуните в битката на Каталаунските полета са представени като варвари, XIX век. Lordkinbote / Public Domain

Авторите дори предполагат наличието на организирана търговия със стимуланти. Тази „забравена икономика“ може да е процъфтявала по време на римския период, снабдявайки армиите с инструментите и материалите, необходими за психическа и физическа издръжливост.

Какво предстои?

Изследването повдига мъчителни въпроси. Дали тези стимуланти са били запазени за воините, или са проникнали и в други аспекти на обществото? Как са били приготвени и консумирани и кой е притежавал знанието за ефектите им?

Наистина ли римските гладиатори са се биели до смърт?

Чрез комбиниране на археология, ботаника и културна история, това изследване добавя ново измерение към нашето разбиране за древните войни. То разкрива не само как са се водили битките, но и как воините са се подготвяли за бой, смесвайки наркотици с кураж.

Изследването е публикувано в списанието Praehistorische Zeitschrift.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес