В Мексико археолози, участващи в многогодишния изследователски проект „Влакът на маите“, направиха важно ново откритие в свещения град Паленке. За първи път те успяха да намерят каменна работилница и древно гробище на тази цивилизация.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Кратък доклад за откритието е публикуван на сайта на Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH). Тези дни неговите специалисти провеждат обширни изследвания в археологическата зона на Паленке – древен град на маите, разположен на територията на съвременния щат Чиапас.
Там археолозите провеждат спасителни разкопки и в резултат са направили някои много важни открития. Така за първи път били открити каменна работилница и гробище на този древен град. Освен това е открит гроб на жена, принадлежаща към елита.
Учените обясняват, че първата открита работилница на маите датира между 600 и 850 г. сл.Хр. Съдейки по откритите вътре артефакти, именно в тази работилница жителите на града са изработвали инструменти и оръдия, които след това са били използвани за лов, ритуални церемонии като жертвоприношения, а също и в ежедневието.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Археолози откриха изгубен 1500-годишен град "Духът на човека" на маите (ВИДЕО)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Археолозите наричат откритието безпрецедентно. Към днешна дата в работилницата са открити около две хиляди артефакта, много от които според учените са уникални предмети. Освен това по намерените предмети, включително многобройни фрагменти, изследователите успели да проследят цялата производствена верига, задействана в производството на различни оръдия.
Освен това за първи път археолозите открили гробище на маите. То било разположено около няколко сгради. До момента са проучени 46 гроба, в които са открити останките на около 70 души. Особено внимание привличал гробът на жена, която очевидно принадлежала към висшата класа.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Установено е, че тя е живяла в последния етап от съществуването на този град, който неочаквано претърпял крах – смята се, че през IX век всички жители са го напуснали внезапно. Жената е починала между 800 и 850 г. сл.Хр. Тя се отличава с деформиран череп и инкрустирани със скъпоценни камъни зъби. Тези две отличителни черти говорели за много висок социален статут.
По-рано археолозите откриха в Паленке каменна глава на младия бог на царевицата (Юм Каакс). Находката е направена по време на работа в дворцовия комплекс на Паленке, където археолозите открили резервоар. В него се намирала отсечената каменна глава на младия бог на царевицата. Този артефакт, първоначално поставен върху керамична стойка, е доказателство за древен ритуал на маите, свързан с подземния свят и раждането на царевицата в първите слънчеви лъчи. Възрастта на находката е около 1300 години.
Не само съкровища. Какво се крие в пирамидите на маите?
Първите селища на мястото на Паленке възникват през I век пр.н.е. – II век сл.н.е., но градът достига своя разцвет между 500 и 700 г. По това време площта на Паленке достига 220 хектара, а населението – около шест хиляди души. До наши дни се е запазил дворцов комплекс, построен през VII век (с последващо преустройство през VIII век), който представлява група от здания, разположени около два големи и два малки двора. Освен това са се съхранили останките от кула, три пирамидални храма – на Кръста, на Листовидния кръст и на Слънцето, игрище за топка и редица други обществени и жилищни постройки.
Въпреки че основните разкопки на този град са се състояли в средата на ХХ век, археолозите редовно съобщават за нови интересни находки. Например през 2018 г. учените откриха малка маска, изобразяваща лицето на възрастен човек с дълги надлъжни бръчки. Изследователите предполагат, че това е Пакал, управлявал Баакулското царство през 615 – 683 г.