Когато човешките бебета и малките маймунчета спят понякога показват лицеви движения, които приличат на усмивки.
Тези изражения на лицето, т.нар. спонтанни усмивки, се считат за еволюционния произход на реалните усмивки и смеха, пише Science daily.
Учени от университета в Киото показват, че това се случва не само на по-висок вид примати като хората и шимпанзетата, но също и при новородените японски макаци, които са по далечни роднини на еволюционно ниво.
"Преди около десет години открихме, че бебетата на шимпанзетата също показват спонтанни усмивки“, казва авторът на изследването Масаки Томонага.
„Тъй като виждаме същото поведение в по-далечни роднини, можем да заключим, че произходът на усмивките датира най-малко от преди 30 милиона години, когато маймуните от стария свят и нашите преки предци се разминали“.
Водещият автор Фумито Каваками е забелязал как бебетата макаци се усмихват, докато били подлагани на рутинни здравни прегледи.
„Тези прегледи могат да бъдат много дълги, така че бебетата са склонни да подремват по време на изпълнението им.“
Те наблюдават общо 58 спонтанни усмивки от седем бебета кърмачета, като всяко от тях е показвало тези усмивки най-малко по веднъж.
Спонтанните усмивки при бебетата макаци са по-скоро къс, несиметричен спазъм в сравнение с тези при човешките бебета.
Някои изследователи твърдят, че спонтанните усмивки съществуват при малките деца, само да мислят родителите, че децата им са очарователни и за засилване на връзката родител-дете.
От друга страна, това проучване показва, че спонтанни усмивки не изразяват чувства на удоволствие в шимпанзета и японските маймуни; по-скоро, усмивките са по-близки до гримаси.
Според екипа спонтанните усмивки улесняват развитието на мускулите в бузите, което дава възможност на хората, шимпанзетата и японските маймуни да произвеждат усмивки, да се смеят и да правят гримаси.