Преди това в лаборатории учените са регистрирали електрически сигнали, които възникват в мицела, и са предполагали, че те служат на гъбите да комуникират помежду си. Сега група японски изследователи са успели да открият такива сигнали в горската почва след поредния дъжд.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Гъбите играят неоценима роля в горските екосистеми и особено важни са тези, които могат да влязат в симбиотични отношения с дърветата, образувайки гъбен корен, или микориза. Обхващайки много по-голяма площ от корените на самото дърво, мицелът на гъбите снабдява растението с вода и минерални вещества, а самият той получава органични вещества - аминокиселини, някои хормони и прости въглеводороди.
Много гъби като червената мухоморка (вляво) образуват ектомикориза (вдясно) с три корена. Thergothon CC BY 2.5 / Ellen Larsson CC BY 2.5
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Въпреки близкия им контакт обаче образуващото микориза растение и гъбата остават отделни единици и учените непрекъснато се интересуват от това как комуникират помежду си, например съобщавайки своите потребности. Според една хипотеза за това гъбите използват електрически сигнали, които могат да координират растежа и развитието на съседни мицели, както и да въздействат на корените на растенията симбионти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Но по този въпрос са натрупани много малко данни и всички предишни изследвания са провеждани в лабораторни условия. За да разберат как се случват нещата в истинска гора, група изследователи от различни научни центрове в Япония изследвали „комуникацията“ на двуцветна лакария (Laccária bícolor), малка гъба, която се среща често в иглолистните гори. Чрез прикрепване на електроди към шест плодни тела на гъби, растящи в клъстер, изследователите установили, че електрическите сигнали, които те излъчват, се усилват значително след дъжд.
За да фиксират сигналите, учените прикрепили електроди директно в шапките на гъбите. Yu Fukasawa
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Първоначално електрическият потенциал на гъбите бил нисък, вероятно поради липсата на валежи през последната седмица, но след проливен дъжд започнал да се колебае, понякога надхвърляйки 100 мВ. В същото време електрическият сигнал не се разпространявал произволно, а към най-близките плодни тела, което потенциално показва неговата насоченост.
По такъв начин учените не само потвърдили, че гъбите в природата обменят електрически сигнали по същия начин, както в лабораторни условия, но също така получили възможно доказателство, че тези сигнали играят комуникационна роля.
Впрочем, както заключават учените в своето изследване, публикувано в списание Fungal Ecology, ще е необходима повече работа на терен не само за улавяне, но и за изследване на тези сигнали и тяхната роля в сложните общности, образувани от гъбични хифи и корени на растения.