Хората, които са преболедували COVID-19, може да имат дългосрочна имунна защита срещу нови варианти на коронавируса. Това сочат резултатите от изследване, публикувано в специализираното издание “Journal of Infectious Disease”.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Специалисти от Орегонския университет са анализирали кръвни проби от 24 души, чиито симптоми на коронавирус са били от почти никакви до тежки, наложили лечение в болница. И докато тези, които са изкарали заразата без или с леки симптоми, невинаги образуват специфичните антитела, то всичките доброволци са имали т. нар. В-клетки на имунната памет, които произвеждат антитела при среща с вируса, пише Труд.
“Смятаме, че тези резултати ни дават реална причина за оптимизъм”, обяснява старши авторът на проучването доктор Бил Месер, асистент по молекулярна микробиология и имунология. Според него будещите безпокойство разновидности на вируса е малко вероятно наистина да успяват да преминат имунната защита на хора, които са се възстановили от COVID-19.
Единадесет месеца след заразяването, В-клетките на паметта изглежда не само реагират на оригиналния вирус, но и разпознават т. нар. варианти на безпокойство, твърдят учените. Изследователите обаче подчертават, че не е възможно да се каже със сигурност дали В-клетъчният отговор, който са открили, действително ще осигури ефективен имунен отговор срещу различните варианти на вируса.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Доктор Месер е категоричен, че ваксинацията все пак предлага най-добрата защита срещу повторно заразяване, а също така осигурява предпазва от тежко преболедуване или смърт хора, които не са прекарали коронавируса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид