Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени сравниха съвременните хора и жителите на Месопотамия

13 декември 2024, 07:50 часа • 5953 прочитания

Учени анализираха клинописни текстове, за да картографират емоциите върху тялото на жителите на Новоасирийското царство. Оказва се, че въпреки че асирийците и съвременните хора изпитват щастие в приблизително едни и същи области, гневът и любовта се „движат“ по цялото тяло.

Тялото и мозъкът на човека живеят в сложна връзка, а що се отнася до емоциите, всичко става още по-сложно. Изследователите знаят със сигурност, че емоциите влияят пряко на организма, много от които човек е способен да усети физически. Скръбта се възприема като „разбито сърце”, влюбването – като „пеперуди в стомаха”, гневът – като напрежение в челюстта, а стресът – като „железен обръч“ на гърдите и главата.

Нов вид древен човек с големи зъби и череп е открит в Китай

Но това са модерни представи. Винаги ли хората са чувствали – или поне изразявали и описвали – емоции по един и същи начин? Интердисциплинарен екип от изследователи е установил, че месопотамците и съвременните хора имат много различни идеи за това къде „живеят“ емоциите.

Усещането за щастие при месопотамците е концентрирано в черния дроб. Modern/PNAS: Lauri Nummenmaa et al., Mesopotamian: Juha Lahnakoski

Учените анализирали текстове от Новоасирийското царство и изяснили как хората са усещали емоции в тялото. Наборът от данни включва милион думи на древния акадски език, записани на глинени клинописни плочки, създадени от 934 до 612 г. пр.н.е. Съвременните карти на телесните усещания и емоции били събрани преди 10 години от изследователи под ръководството на Lauri Nummenmaa. Резултатите от научната работа са описани в списание iScience.

В Древна Месопотамия хората вече са имали основни познания по анатомия и са разбирали важността на сърцето, черния дроб и белите дробове. Тези органи, както и областта на бедрата и устата, са споменавани като най-честите места, където човек усещал емоции.

Картите на телесните усещания, за щастие, между съвременните хора и жителите на Месопотамия до голяма степен съвпадат, с изключение на това, че древните жители обръщали повече внимание на черния дроб. Щастието се описва в текстовете като „открито“, „сияещо“ или „пълно“.

Разликите между нас и древните са особено забележими в чувствата на гняв и любов. Съвременният човек усеща гнева в горната част на тялото и ръцете, докато в Месопотамия той се изразява чрез „горещина“, „ярост“ или „раздразнение“ в краката.

Усещане за гняв. Modern/PNAS: Lauri Nummenmaa et al., Mesopotamian: Juha Lahnakoski

Любовта се усеща от нас по подобен начин: тя е концентрирана в областта на гърдите. Но в Месопотамия любовта е била особено свързана с черния дроб, сърцето и коленете, докато при съвременните хора усещанията са изместени към главата и гениталиите.

Да допълним, че клинописът е създаван главно от писари, поръчани от представители на богатите слоеве на обществото, така че текстовете не дават пълна картина на възприемането на емоциите сред всички жители на Месопотамия. Въпреки това клинописните глинени плочки пазят различни текстове: данъчни списъци, документи за продажба, молитви, литературни произведения и исторически и математически записи. Заедно те предоставят доста широка описателна база.

Мистериозен изчезнал вид заложил гените си в съвременните хора

„Остава да видим дали можем да говорим за емоционални преживявания, характерни за цялото човечество и дали например страхът винаги се е усещал в едни и същи части на тялото. Също така е необходимо да се помни, че текстовете си остават текстове, а емоциите са преживявания, които се изживяват в момента“, подчертава професор Саана Свард от университета в Хелзинки във Финландия, асиролог и ръководител на проекта.

Учените отбелязват, че въпреки че сравняването на такива данни е очарователно, е необходимо да се вземе предвид разликата между съвременните карти на тялото, които се основават на самооценки, и картите на телата на древните месопотамци, изградени единствено въз основа на лингвистични описания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес